Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

36.8 C
Skopje
Friday, July 12, 2024

More
  домаАгро советиПастерелоза кај домашните животни

  Пастерелоза кај домашните животни

  petel baner

  Пастерелоза кај домашните животни е заразна болест која се појавува кај различни животински видови чии бактерии се населуваат во слузницата на здравиот респираторен тракт.

  agrounik

  Појавата на оваа болест се должи на лошата исхрана, пренаселеноста, нагли промени на температурата или транспорт.

  Говеда

  По кратка инкубација, температурата се зголемува, животните стануваат летаргични, јадат помалку и се грчат со напор. Изметот е прво кашест, подоцна воден со траги од слуз, а понекогаш и крв. Понекогаш се забележува крваво мокрење и крвав исцедок од носот. Кашлица и оток може да се појават и во различни делови на телото, обично проследени со смрт за кратко време. Оваа болест е почеста кај товни говеда, а се манифестира со слаб апетит, треска и отежнато дишење. Колку подолго се полни товилиштето, толку е подолго времетраењето на инфекцијата.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Овци и кози

  Пастерелозата кај овците и козите најчесто се јавува во форма на пневмонија, без оглед на возрасната категорија. Болеста е широко распространета низ целиот свет и е особено распространета во низините и мочуришните предели. Текот на болеста е краток, а смртност се јавува и за неколку часа. Ако болеста опстојува во стадото, се повеќе животни покажуваат отежнато дишење, пенење на устата, кашлица и исцедок од носот. Овците често лежат. Кај некои животни се забележува крвав исцедок од носот и триење на носот со тврди предмети. Абортусите и абрупцијата на плацентата се чести знаци на бруцелоза.

  Свињи

  Оваа болест кај свињите се јавува спорадично, многу ретко како епидемија. Болното животно се сопнува, не јаде и има црвенило на ушите, муцката и стомакот. Кај млади свињи евидентирана е смрт до 40%. За третман се препорачуваат Антибиотици и сулфопрепарати .

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img