Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

12.8 C
Skopje
Saturday, March 2, 2024

More
  домаАгро ВестиИ покрај короната, ЕУ има стабилна трговија со храна

  И покрај короната, ЕУ има стабилна трговија со храна

  Agrobot

  Најновиот месечен извештај на Европската комисија за трговија со храна покажува стабилност во периодот јануари-ноември 2020 година, и покрај предизвиците со пандемијата.

  Извозот на ЕУ достигна 168,5 милијарди евра, што претставува раст од 0,9 проценти во споредба со истиот период минатата година. Увозот изнесува 112,3 милијарди евра, што е раст од 0,4 проценти.

  ЕУ оствари суфицит во трговијата со агро-храна од 56,2 милијарди евра. Ова претставува раст од 2% во споредба со 2019 година. Кина остана главна дестинација за раст на извозот на земјоделско-прехранбени производи од ЕУ. Побарувачката за свинско месо, пченица и храна за бебиња е зголемена на кинескиот пазар. Ова придонесе за зголемување на вкупната вредност на извозот од 3,71 милијарди евра.

  petel baner

  Житарките и млечните производи доведоа до зголемување на вредноста на извозот кон регионот на Блискиот исток и Северна Африка. Ова собено во случајот на Саудиска Арабија, Алжир и Мароко, се наведува во извештајот на Брисел.

  Вредноста на извозот на ЕУ во САД падна за 496 милиони евра, а главни производи беа алкохолот и виното. Вредноста на извозот на ЕУ падна и на пазарите во Сингапур и Јапонија.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  трговија со храна

  Кога станува збор за трговија со Велика Британија, извозот на ЕУ забележа благ пораст од 15 милиони евра во споредба со периодот јануари-ноември 2019 година. Извозот на пченица, тестенини и слатки во ЕУ особено се зголеми, иако продажбата на вино, алкохоли и ликери и месо од живина падна. Во споредба со претходниот период во 2019 година, увозот на ЕУ од Велика Британија се намали за 1,44 милијарди евра.

  Канада сè уште е растечки увозен пазар за земјоделско-прехранбени производи од ЕУ, со пораст од 854 милиони евра, предводен од репа и пченица.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img