Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

35.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро советиПравилно молзење на овци

  Правилно молзење на овци

  petel baner

  Важно е да се подготват овците за правилно молзење. Молзење на овци, пред сè, мора да биде нежен третман, за да не вознемири животното, и ова е акција што започнува прво со хранење и чистење на животното.

  Грубите нечистотии како слама и измет мора да се отстранат пред молзењето. Перењето на вимето е најлесно со топла вода и сунѓер и благо средство за дезинфекција. Температурата на водата мора да биде помеѓу 35-40 ° C степени.

  agrounik

  Премногу топла и премногу ладна вода предизвикува стрес и го спречува лачењето на млеко. Треба да се внимава хигиенската опрема секогаш да е чиста за да се спречи можното пренесување на други инфекции на други животни. Може да се користат и марамчиња за еднократна употреба.

  Тие се поскапи, но заштедуваат време, енергија и вода и појава на маститис. Ако е доволно ефикасно да не се појави маститис, тогаш заштедата на третманот ја компензира цената на марамчињата. Миењето е проследено со бришење и сушење на вимето, и ова е многу важна работа. Масажа на вимето стимулира лачење на млеко.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  молзење на овци
  Молзење на овци

  Молзењето се прави двапати на ден, секогаш во исто време.

  Молзењето може да биде:

  • рачно – во помали стада (по овца трае 2 – 2,5 мин – не сметајќи го препаратот);
  • машинско – за стада поголеми од 50 овци.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber. 

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img