Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

15.8 C
Skopje
Sunday, June 16, 2024

More
  домаАгро советиФузариозно гниење на лукот

  Фузариозно гниење на лукот

  petel baner

  Фузариозно гниење на лукот – Fusarium oxysporum f.sp. cepae

  Култура: лук, кромид.

  Опис: Првите симптоми се жолтило при основата на стеблото.

  Коренот кај болните растенија е обоен со црвеникава боја.

  Се забележува гниење на долниот дел од луковицата, што се шири нагоре. Инфекциите настануваат преку рани или директно преку оштетеното ткиво.

  agrounik
  Фузариозно гниење на лукот

  Болеста се развива при високи температури (25 – 35°C) и умерена влажност на почвата.
  За спречување се препорачува плодоред.

  Дезинфекцијата на семето и арпаџикот пред садењето се врши со потопување во суспензиј од пропамокарб (Previcur 607 SL) + тиофанат – метил (Еновит) или беномил.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Дали сте се сретнале со оваа болест на лукот – Fusarium oxysporum f.sp. cepae?

  Фузариозно гниење на лукот

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber .

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img