Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

29.8 C
Skopje
Wednesday, July 24, 2024

More
  домаАгро ВестиКина воведува високи даноци за австралиските вина

  Кина воведува високи даноци за австралиските вина

  petel baner

  Кина ќе воведе високи даноци за австралиските вина. Во следните пет години, ќе ги зголеми увозните давачки за австралиските вина, во некои случаи и повеќе од 200 проценти.

  Оваа одлука е донесена поради се повеќе затегнатите односи меѓу Пекинг и владата во Канбера. Тие започнаа се повеќе да се се влошуваат. Искрата разгоре откако на кинеската компанија „Huawei“ и беше одземена лиценцата за воспоставување на 5G мрежа во Австралија.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  До избувнувањето на спорот, Австралија беше втор најголем извозник на вино во Кина (зад Франција и пред Чиле). Имаше удел на пазарот од околу една третина. За само десет години, тие успеаја да го зголемат извозот на вино во Кина од околу 80 милиони долари на повеќе од милијарда во 2018 година. Но, тогаш во 2019 година, со првите знаци на влошени односи меѓу двете земји, извозот падна на 840 милиони, за да достигне 790 милиони во 2020 година.

  високи даноци
  Високи даноци за увоз на австралиските вина во Кина

  Се верува дека новите помножени даноци може скоро целосно да го запрат извозот на вино од Австралија во Кина. Доколку се случи тоа, ќе биде интересно да се види која држава ќе ја пополни таа огромна празнина на полиците за вино во Кина.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img