Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Thursday, May 16, 2024

More
  домаАгро ВестиНов изум за подобрување на растот на растенијата

  Нов изум за подобрување на растот на растенијата

  petel baner

  Ултравиолетово „светло кое танцува“, е нов изум за подобрување на растот на растенијата. Дизајнер од Холандија измисли лесна технологија што може да се искористи за да им се помогне на растенијата да растат побрзо и поодржливо со намалена употреба на пестициди до 50%.

  Зачудувачкиот проект “РАСТ” (GROW), беше замислен од Дан Розегард, основач на студиото Розегард. Овој изум ги комбинира уметноста и технологијата во урбаните области.

  Како работи оваа технологија?

  Роузгард ги користи, како што ги нарекува, дизајнерски „лесни рецепти“ за вертикално осветлување на 20.000 квадратни метри земјоделско земјиште во Лелиштад, Холандија.

  Мешавината од сина, црвена и ултравиолетови светла се појавуваат како огромно уметничко дело, создавајќи „светла коиа танцуваат“. Тие светат на огромно поле со праз. Тоа е зеленчукот што го одбра за да го испроба овој изум за подобрување на растот. Во текот на денот, оваа плантажа со праз изгледа како и секоја друга. Но, навечер се трансформира во шарена емисија на светлина.

  Оваа технологија може да го подобри растот на растенијата и да ја намали потребата за пестициди до 50 % , вели Розегард.

  Работејќи со растителни фото-биолози, холандскиот дизајнер на светлина сфати дека одреден рецепт за светлина ќе им помогне на земјоделските култури да растат поефикасно со значително зголемување на часовите на сончева светлина на кои се изложени.

  Agrobot

  Роузгард создаде филм наречен „РАСТ“ кој прикажува извонредни лесни пејзажи и како тие им помагаат на растенијата и луѓето.

  Тој објаснува дека со овој изум зборот агро-култура доби ново значење.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  изум за подобрување

  „РАСТ“ е пејзаж од соништата што ја покажува убавината на светлината и одржливоста. Не како утопија, туку како протопија, подобрувајќи се чекор по чекор “.

  Холандскиот дизајнер работел со професорот д-р Џејсон Варгент, кој е главен научен директор на Биолумик, водечки светски експерт за фотобиологија на растенијата, кој го нарекува проектот „фасцинантен“ и вели дека е поддржан од научни истражувања.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img