Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

19.8 C
Skopje
Tuesday, June 25, 2024

More
  домаАгро ВестиЦените на храната растат десетти месец по ред

  Цените на храната растат десетти месец по ред

  petel baner

  Цените на храната на глобалните пазари продолжија да растат во март, десетти месец по ред. Најмногу пораст имаа млечните производи, месото и растителните масла. Ова го објави Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО).

  Индексот на цените на храната на ФАО, кој ги следи месечните промени во квотите на пет основни прехранбени производи – растителни масла, млечни производи, месо, житарици и шеќер – во просек во март изнесуваше 118,5 поени, што е за 2,1% повеќе од февруари и највисоко ниво од јуни 2014 година.

  Најголем пораст, од 3,9% на месечно ниво, бележат млечните производи во март. Цените на путерот беа во водство во однос на растот. Водени од нешто пониска понуда во Европа како резултат на зголемената побарувачка како резултат на очекуваното закрепнување на секторот за услуги за храна.

  Зајакнати се и цените на млеко во прав. Поддржани од зголемената побарувачка за увоз во Азија, особено во Кина, падот на производството во Океанија и недостигот на достапни контејнери за испорака во Европа и Северна Америка.

  Во март, цените на месото скокнаа и за 2,3% во споредба со февруари. Секако, како резултат на зголемувањето на кинескиот увоз и продажба на пазарот во Европа пред прославата на велигденските празници. Цените на говедското месо останаа стабилни, додека цените на овчо месо паднаа. Земјоделците во Нов Зеланд го преплавија пазарот со понуда за да ги намалат стадата поради сушата во таа земја.

  Цените на храната

  Растителните масла достигнаа највисоко ниво на цените

  Цените на маслото од растително потекло беа повисоки за 0,8% во март отколку во февруари. Го достигнаа десетгодишното највисоко ниво. Цените на маслото од соја се зголемија особено поради очекуваната голема побарувачка од секторот за биодизел.

  agrounik

  Спротивно на тоа, цените на житарките паднаа за 1,8% на месечно ниво. Но, сепак се за 26,5% повисоки отколку во март 2020 година. Најмногу паднаа цените на извозот на пченица, под влијание на генерално добри залихи и поволни изгледи за производство за 2021 година.

  Потонаа и цените на пченката и оризот, додека цените на леќата се зголемија.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Цените на шеќерот паднаа за 4% во месецот што се разгледува. Играчите на пазарот предвидуваат голем пораст на извозот од Индија, но сепак се над 30% над нивото на кое беа во март минатата година.

  Во посебен извештај, ФАО објави дека очекува светското производство на житни култури да порасне во 2021 година, трета година по ред. Ова тело на ООН ја зголеми проценката за глобалното производство на пченица за тековната година на 785 милиони тони. Тоа е за 1,4% повеќе отколку во 2020 година и новиот рекорден принос.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img