Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

25.8 C
Skopje
Thursday, July 18, 2024

More
  домаАгро советиКафе и тутун во градината - домашен инсектицид

  Кафе и тутун во градината – домашен инсектицид

  petel baner

  Кафе и тутун – Со сигурност може да се каже дека повеќето од нашето население од раните утрински часови сакаат да подготвуваат кафе и да пушат неколку цигари пред сè. Ракијата не е толку чест гарнир, а од друга страна не е ретка за да не се спомене. Овој утрински ритуал е толку популарен што е тешко да се замислат домаќинства кои немаат барем еден член кој не го започнува денот вака. Понатаму, попладневното кафе или ракијата со приказна со пријателите е исто така неизбежен дел од нашето секојдневие.

  Кафе, тутун и нивните последици

  Факт е дека прекумерното внесување на кафе и цигари може да му наштети на човечкото тело. Водејќи се од овој факт, некој се сети да го постави прашањето: Дали им штети на другите организми? Заклучокот беше дека тоа е штетно, многу штетно.

  agrounik

  Американските фармери започнаа да користат препарати на база на никотин на почетокот на 19 век за да ги контролираат штетниците на парцелите, болвата и лисната вошка. Со текот на времето, хемиската индустрија ги презеде работите во свои раце и произведе разни препарати базирани на никотин. Подготовките се користат за контрола на инсектите на отворено поле и во затворени простории. Овој факт е дополнителна потврда за ефективноста на никотинот како инсектицид.

  Постојат многу формулации за домашен инсектицид кој содржи никотин како активна супстанција, сите формулации се едноставни и ефикасни, а материјалот за производство е евтин и многу достапен.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Коктел од тутун, наједноставната формула:

  • Измерете 250 ml (една чаша) тутун или отпушоци од цигари и четири литри вода;
   Ставете ги сите состојки во сад и оставете ги на сонце 24 часа;
  • По 24 часа, коктелот треба да добие боја на чај, ако е потемен, додадете повеќе вода, додека од друга страна, ако е премногу светло, треба да стои уште 24 часа;
  • Додадете три лажички детергент за садови и коктелот е подготвен.

  Коктел од тутун, подобрена формула:

  • 250 ml (една чаша) тутун или отпушоци од цигари;
  • Ракија, вотка или некој силен алкохолен пијалок. Исто така, доаѓа во обзир и чист 98% алкохол;
  • 1 литар вода;
  • Три лажички детергент за садови.

  Коктел од тутун, исклучително подобрена формула:

  Се подготвува како што е претходно споменато со додавање екстракт од лута пиперка или мелена лута пиперка.

  Овие коктели се многу ефикасни против грини и лисни вошки и ги убиваат веднаш по контакт. Гасеници и целосно развиени инсекти угинуваат по кратко време, бидејќи потребно е време да навлезе во најранливите делови на нивното тело.

  Кафе и тутун

  Напомена:

  • Ако го користите коктелот превентивно, благодарение на детергентот, тој ќе се залепи на телото на растението и со тоа ќе ги одврати штетниците со својот мирис, т.е. ќе дејствува како одвратително.
  • Ако прскате на ветер, не заборавајте да прскате надолу. Не сакате мешавина од цигари, кафе, ракија и лута пиперка да заврши во устата или во очите затоа што ги согорува и иритира мукозните мембрани.
  • Не користете коктели од тутун на домати, пиперки, модри патлиџани, компири и други растенија кои се поврзани со тутун (фам. Солананс) затоа што постои ризик да се заразат со вирусот мозаик на тутунов лист.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img