Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

38.8 C
Skopje
среда, јуни 23, 2021

More
  домаАгро советиКолку црвено месо треба да вклучиме во исхраната?

  Колку црвено месо треба да вклучиме во исхраната?

  Црвеното месо покренува бројни полемики – Колку треба да се јаде, зошто е добро, зошто не е, можеме ли да претераме? Мислењата на експертите се различни. Колку црвено месо треба да вклучиме во исхраната?

  Што подразбираме под црвено месо?

  Постојат неколку видови – говедско, телешко, јагнешко, дивеч и козјо. Според својот нутриционистички состав, свинското месо е црвено месо, но при готвењето често паѓа под бело.

  Кардиологот Стивен Копки истакнува дека овие видови спаѓаат во три категории: мелено месо, преработено месо и последната категорија е парче месо во „природна“ форма како бифтек.

  – Не е преработена, нема додатоци. Ако веќе јадете црвено месо, изберете го во оваа форма – вели тој.

  Па, колку црвено месо треба да јадеме?

  Копки истакнува дека сè зависи од категоријата месо. Меленото и преработеното месо треба да се избегнуваат, а може да се консумираат цели парчиња, како што е стекот – но не повеќе од 85 грама на ден, или 595 грама неделно.

  Експертите нагласија дека препорачаната количина на внес е иста за мажи и жени.

  црвено месо

  Иако некои луѓе сметаат дека елиминирањето на црвеното месо од исхраната е ригорозно затоа што човекот јаде месо уште од неговото основање. Кардиологот нагласува дека во тоа време немало преработени производи, хормони, адитиви при размножување и слични штетни работи што денес постојат во месната индустрија, па затоа е нормално дека исхраната се менувала со вековите.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...