Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

14.8 C
Skopje
Tuesday, February 27, 2024

More
  домаАгро ЗабаваДваесет интересни факти за коњите

  Дваесет интересни факти за коњите

  Agrobot

  Овие прекрасни животни имаат некои специфики, кои сигурно не сте ги знаеле. Еве неколку факти за коњите, па прочитајте ги подолу во нашиот текст.

  1. Коњот има мозок со големина на компир.

  2. Животниот век на коњот е околу 25 години, а Поните живеат над 55 години.

  3. Коњот не може да дише преку устата, а исто така, тие не подригнуваат или повраќаат.

  4  Тие ги разликуваат емоциите во човечкиот глас.

  5. Тој има подобар вид ноќе отколку човекот.

  6. Достигнува брзина над 45 км на час.

  7. Во светот има околу 76 милиони коњи.

  8. Опашката им служи да ги изразат своите чувства.

  9. Монголските диви коњи не можат да бидат припитомени.

  10. Коњскиот скелет има над 200 коски.

  факти за коњите

  11. Тие не толерираат мирис на свињи.

  12. Тие се меѓу најсилните и најиздржливите животни.

  13. Нивните копита растат постојано и треба редовно да се сечат.

  14. Тие имаат поголеми очи од сите копнени цицачи.

  15. Постојат повеќе од 70.000 видови коњи во светот.

  16. Тежината на мозокот на коњот е двојно помала од тежината на човековиот.

  petel baner

  17. Ниту еден коњ не е ист.

  18. Ова животно пие околу 40 литри вода на ден.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  19. Ждребето има млечни заби и може да застане на нозе еден час по раѓањето.

  20. МОжете да дознаете дали му е ладно на коњот доколку го допрете зад ушите. Доколку е ова место ладно, тогаш е му е ладно и на него.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img