Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

22.8 C
Skopje
Friday, May 24, 2024

More
  домаАгро советиКромидот помага при 35 болести, еве ги рецептите!

  Кромидот помага при 35 болести, еве ги рецептите!

  petel baner

  Кромидот освен во гастрономијата е омилен и во природната медицина, а неговите лековити својства им се познати на сите. Факт е дека својствата на кромидот се разноврсни и многу силни, па затоа може да се вброи меѓу најздравите намирници во светот. Еве како кромидот помага кај одредени болести.

  Убоди од инсекти

  Сокот од црвен кромид се користи за лекување на каснувања од инсекти, како што се оси и пчели. Местото на убодот се размачкува со свеж сок од црвен кромид, особено во текот на првите неколку часа по убодот.

  Здравјето на срцето и крвните садови

  Против коронарна срцева болест, тромбоза, запушени артерии и згрутчување на крвта, се препорачува да јадете цел кромид печен во шпорет на тивок оган секој ден. Испечете ја главицата, а потоа изедете ја со ручек и вечера со неколку капки маслиново масло подолго време.

  Запрете ја болката во увото

  Не се препорачува да ставате ништо во увото. Наместо тоа, исечете половина кромид, загрејте го кратко во тава и ставете го во тенка памучна чорапа. Стиснете малку за да го задржите чорапот влажен. Ставете го овој завој на увото и прицврстете го со завој или капа. Погоден е и за деца.

  Кромидот помага

  Против симптомите на алергии на полен

  Не фрлајте лушпи од кромид – тие се богати со кверцетин, антиоксиданс што може да помогне во намалување на воспалението и да спречи ослободување на хистамин од имуните клетки, така што симптомите на алергија се ублажуваат. Исушете ги лушпите од кромидот (по можност виолетовите), исечкајте ги и подгответе ги како чај – истурете топла вода, оставете 10 минути и процедете. Пијте 2-3 чаши на ден.

  Домашен сируп за кашлица

  Излупете и ситно исецкајте 6 средни главици кромид. Измешајте го кромидот со 4 лажици мед и ставете го во сад кој е ставен над сад со врела вода. Покријте и варете тивко 2 часа. Процедете и земете 1 лажица на секои 2 или 3 часа. Овој сируп е погоден и за деца.

  Со кромид до поголема виталност

  Ако имате општа слабост, можете да пробате лек со кромид. Во текот на 40 дена секој ден на празен стомак треба да јадете поголема главица кромид со црн леб. Треба да помогне при кашлање, болка, тврда столици, замор, бледило и други болести.

  Водена болест

  Се третира со земање лажица чист сок од кромид три пати на ден. Овој третман треба да се користи подолго време.

  Тешкотија при мокрење

  Задржувањето на течности се третира со готвење исечен кромид со грст сецкан магдонос и стебленца од целер во сад со литар вода. Состојките се готват 10-15 минути. Пијте мала чаша од оваа течност неколку пати на ден. Третманот трае се додека не престане проблемот со отежнато мокрење.

  Болка во матката

  За болка во матката, потребно е да се исецка кромидот што е можно поситно и да се готви во половина литар млеко 10 минути. Половина количина на ова млеко се пие наутро, а половина навечер. Се користи додека не престанат проблемите со матката.

  Дишни патишта

  Во еден литар вода ставете половина килограм ситно исецкан кромид со еднаква количина шеќер и варете 3 часа. Оладете го, додадете 3 лажици мед, измешајте сè добро и оставете го во тегли. Лажица од овој пијалок се додава на половина чаша млака вода неколку пати на ден, промешана и испиена. Се зема за лекување на крајници, бели дробови, кашлање, засипнатост и отежнато дишење, како и проблеми со настинки и грип.

  Брзо спасување од сува кашлица

  Сувата кашлица се третира со мешање на исечен пржен кромид со козјо млеко и мед во еднакви количини и добро мешање на целата смеса. Смесата се зема на секој час во текот на денот, една кафена лажичка додека не се излечи кашлицата целосно.

  Помош при доење

  Јадењето на што е можно повеќе суров црвен кромид се препорачува на доилки за да се зголеми квалитетот и количината на млеко.

  Против изгореници

  Излупете кромид и лимон, мелете го и исцедете го сокот. Се меша со 2 дл јогурт, се става во темно шише и се чува во фрижидер. Нанесете од лосионот неколку пати на ден на изгорена кожа и оставете го да се исуши на кожата. Подготовката во фрижидер трае 2-3 дена.

  Облози за стапала

  За многу заболувања и слабост на организмот, се користи кромид така што две големи главици се сецкаат на тенки парчиња што се ставаа во стари чорапи и се облекуваат на нозете пред да легнете. Кромидот останува на нозе цела ноќ, а наутро нозете се мијат добро. Се смета дека овој компрес помага при настинки, трески, кашлање и дијабетес.

  За здрава коса

  За да ја зацврстите косата, земете половина литар ракија и ставете две главици кромид, ситно исецкан на коцки. Кромидот мора да стои во ракијата две недели, а потоа да се исцеди. Со добиената тинктура, масирајте го скалпот, односно коренот на косата, навечер пред спиење.

  Мелем за егзема

  Секоја втора вечер намачкајте ги погодените делови со силен чај направен од листови од рузмарин и кора од даб. Почекајте да се исуши, а потоа намачкајте го мелемот со 4 лажици путер, 4 лажици маслиново масло, 1 лажица исечкана кора од калус, 1 лажица листови и цветови од рузмарин, 3 гр темјан, 3 гр пчелин восок и поголема главица излупен и сецкан кромид. Ставете ги сите состојки во емајлиран сад, измешајте и додадете 3 dl масло од кантарион загреано на 50 ° C. Загревајте на тивок оган, мешајќи постојано со дрвена лажица. Проверете дали температурата на смесата не надминува 60 ° С. Гответе и мешајте еден час, а потоа процедете и истурете во тегла. Чувајте го мелемот добиен на овој начин во фрижидер и користете го за подмачкување на погодените делови на телото двапати на ден, откако ќе го исплакнете со течност подготвена од лековити билки.

  Белење на пеги

  Мелете црвен кромид и исцедете го сокот. Измешајте сок од црвен кромид со иста количина алкохолен оцет. Чувајте го лосионот во темна тегла и ставете го на исчистена кожа секоја вечер. Оваа мешавина е особено ефикасна во отстранувањето на сончевите дамки.

  Гасови и запек

  Пијте сок од кромид измешан со ракија во еднакви количини, на секои два часа за 2-3 мали чаши. 

  Курје око

  Земете главица кромид, исечете ја на половина, ставете 1 дл вино или јаболков оцет да отстои четири часа. Отстранете го кромидот и завиткајте ја облогата навечер пред спиење на местото и оставете ја да отстои преку ноќ. Повторете ја постапката неколку дена по ред и потоа отстранете го омекнатиот дел.

  Помош при главоболки

  Црвениот кромид се сече на листови или се преполовува и се става на челото и слепоочниците.

  Олеснете го артритисот

  Ајурведа, индиски алтернативен лек, препорачува кромид за ублажување на симптомите на артритис. Измешајте сок од кромид со масло од сусам и лекувајте ги заболените места.

  Воспаление на синусите

  Направете јак чај од кромид (или кора од кромид) и вдишете ја неговата пареа.

  Крварење од носот

  Капнуваме неколку капки сок во носот, а тоа го запира крварењето.

  Пијалок за полесен сон

  Измешајте лажичка сок од кромид во млако млеко и испијте ја пред спиење. Ако сакате подобар вкус, можете да додадете мед на млекото.

  Воспаление на црниот дроб

  Испасирајте 200 гр кромид и затворете во тегла со 7 дл бело вино, 100 гр мед и 2 лажици листови пелин. Држете го на топло место најмалку 20 дена и протресете неколку пати во текот на денот. Пијте една чаша три пати на ден пред јадење.

  Воспаление на мочниот меур

  Во случај на болно задржување на урината, платнена вреќа се полни со свежо исечен и умерено загреан кромид, потоа се става на мочниот меур и почесто се повторува доколку е потребно.

  Висок крвен притисок

  Природен лек за висок крвен притисок е чајот од лушпа од кромид – излупете го кромидот и сварете ја кората како и секој друг растителен чај. Пијте чаша чај подготвена на овој начин секој ден и внимавајте на какви било подобрувања. На ист начин, можете да подготвите чај од кора од лук, кој исто така врши работа.

  Проширени вени

  Земете две лажици суви лушпи од кромид, истурете над 100 мл вотка или силна ракија и оставете ја да отстои една недела. Процедете и земајте 20 капки 2-3 пати на ден во текот на десет дена.

  Подготовка за атеросклероза

  Подгответе тинктура како онаа опишана во рецептот за проширени вени. Земете 20 капки измешани со 2 лажици маслиново масло три пати на ден, половина час пред јадење. Користете две недели, направете пауза од 10 дена и потоа повторете го двонеделниот третман.

  Габи на ноктите

  Истурете осум лажици мелени суви лушпи од кромид со половина литар водка. Оставете да отстои 10 минути, а потоа процедете. Потопете парче памук во тинктурата и нанесете на ноктите погодени од габата 2-3 пати на ден. Друга опција е да ги натопите нозете или рацете во топол чај од кора од кромид 20-30 минути.

  Против хемороиди

  Земете 4 лажици кора од кромид и варете во 2 литри млеко 10 минути на тивок оган. Оладете, да биде топло, но не врело и се цеди. Потопете го болното место во седечка бања 10 минути.

  Agrobot

  Третман на циститис

  Земете 3 лажички мелени суви лушпи од кромид, истурете над 2 чаши топла вода и оставете да отстои половина час. Во акутен цистит, пијте 1 чаша 2 пати на ден во тек на 5 дена. Во хроничен циститис 3-4 чаши за 10 дена.

  Отсуство на менструација

  Сварете две до три лажички суви лушпи од кромид во литар вода 15 минути на тивок оган. Оставете да се олади, па процедете. Пијте 1 чаша двапати на ден (наутро и навечер) 30-40 минути пред оброците.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Спас за себореја

  Подгответе чај од кора од кромид (натопете ги во топла вода 5-10 минути), изладете ја добиената смеса и користете ја за миење на косата. Исто така, ќе се отстрани првутот и ќе се зајакне косата.

  Воспаление на цревата

  Измешајте сирова жолчка од јајце, свеж путер и мелени семки од ким со многу сок од кромид, и земете ја оваа смеса со лажица.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img