Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.8 C
Skopje
Sunday, July 14, 2024

More
  домаАгро советиКои се здравствените придобивки на лубеницата?

  Кои се здравствените придобивки на лубеницата?

  petel baner

  Лубеницата е слатка и освежувачка нискокалорична летна закуска. Обезбедува хидратација, како и есенцијални хранливи состојки, вклучувајќи витамини, минерали и антиоксиданти. Во продолжение за здравствените придобивки на лубеницата.

  Лубениците се член на семејството Cucurbitaceae.

  Постојат пет вообичаени видови лубеница: семенски, без семиња, мини, жолта и портокалова.

  Во оваа статија, дознајте повеќе за можните здравствени придобивки на лубеницата и нејзините хранливи состојки, неколку совети за употребата и кој треба да ја ограничи.

  Предности

  Лубеницата има околу 90% вода, што ја прави корисна за трајна хидратација во текот на летото. Несомнено може да ги задоволи гурманите со своите природни шеќери.

  Лубеницата содржи и антиоксиданти. Овие супстанции можат да помогнат во отстранување на молекулите познати како слободни радикали или реактивни видови. Телото создава слободни радикали при природни процеси, како што е метаболизмот. Тие исто така можат да се развијат преку пушење, стрес, загадување на воздухот и други негативни влијанија врз животната средина.

  Ако останат премногу слободни радикали во телото, може да се појави оксидативен стрес. Ова резултира со оштетување на клетките и може да доведе до голем број на болести, како што се рак и срцеви заболувања.

  Телото може природно да отстрани некои слободни радикали, но диеталните антиоксиданти го поддржуваат овој процес.

  Еве неколку начини на кои антиоксидансите и другите хранливи материи во лубеницата можат да помогнат во заштитата на здравјето на луѓето.

  Превенција од астма

  Некои експерти веруваат дека слободните радикали придонесуваат за развој на астма. Присуството на одредени антиоксиданти во белите дробови, вклучувајќи го и витаминот Ц, може да го намали ризикот од астма.

  Студиите не потврдија дека земањето додатоци на витамин Ц може да помогне во спречување на астма, но диетата богата со витамин Ц може да обезбеди одредена заштита.

  Чаша парчиња лубеница со тежина од околу 154 грама обезбедува 12,5 милиграми витамин Ц, или помеѓу 14% и 16% од дневните потреби на една личност.

  придобивки на лубеницата

  Крвен притисок

  Во студија од 2012 година, истражувачите откриле дека екстрактот од лубеница го намалува крвниот притисок кај средовечните луѓе кои се дебели и имаат рана хипертензија. Авторите сугерираат дека Л-цитрулин и Л-аргинин – два антиоксиданти во лубеницата – можат да ја подобрат артериската функција.

  Ликопен – друг антиоксиданс во лубеницата – може да помогне во заштита од срцеви заболувања.

  Варење

  Лубеницата има висока содржина на вода, а содржи и малку влакна. Овие хранливи состојки помагаат во одржување на здравјето на цревата спречувајќи запек и поттикнуваат редовни движења на дебелото црево.

  Лубеница за хидратација

  Лубеницата има околу 90% вода и исто така обезбедува електролити, како што е калиум. Ова го прави здрав избор на закуска за време на жешките летни месеци.

  Луѓето можат да јадат лубеница свежа, во форма на сок, или замрзната во парчиња за вкусна ладна закуска.

  Мозок и нервен систем

  Холинот е уште еден антиоксиданс кој се појавува во лубеницата.

  Придонесува за следниве функции и активности:

  • мускулна подвижност
  • учење и меморија
  • одржување на структурата на клеточните мембрани
  • пренесување на нервните импулси
  • ран развој на мозокот

  Мускулно воспаление

  Сокот од лубеница може да ја намали болката во мускулите и да го подобри времето за опоравување по вежбање кај спортисти.

  Во студија од 2017 година, спортистите пиеле 2 часа пред да трчаат полу-маратон: едни пиеле половина литар плацебо сок, други иста количина сок од лубеница со додавање на Л-цитрулин. Оние кои конзумирале пијалок од лубеница, пријавиле помала болка во мускулите 24-72 часа по трката.

  Кожа

  Лубеницата содржи витамин Ц што му е потребно на телото за производство на колаген. Колагенот е важен за структурата на клетките и имунолошката функција. Витаминот Ц промовира и заздравување на раните.

  Студиите сугерираат дека витаминот Ц може да помогне во промовирање на здрава кожа, вклучително и намалување на ризикот од оштетување поврзано со возраста.

  Метаболичен синдром

  Во студијата и во 2019 година, истражувачите објавија наоди кои укажуваат на тоа дека лубеницата може да ги подобри карактеристиките на метаболичкиот синдром, вклучувајќи дебелина и кардиоваскуларни мерки. Во студијата, 33 лица со прекумерна тежина или дебелина конзумирале 2 чаши лубеница или посни колачиња секој ден за 4 недели.

  Луѓето кои јаделе лубеница изјавиле дека се чувствуваат помалку гладни подолго од оние кои јаделе бисквити.

  Покрај тоа, по 4 недели, оние што јаделе лубеница имале:

  agrounik
  • повисоки нивоа на антиоксиданти во крвта
  • пониска телесна тежина и индекс на телесна маса (БМИ)
  • понизок систолен крвен притисок
  • подобрен однос на половината на колкот

  Оние кои јаделе бисквити имале поголемо ниво на оксидативен стрес во споредба со групата која јадела лубеници. Нивниот крвен притисок и телесните масти исто така се зголемија.

  Резултатите сугерираат дека лубеницата може да биде добар избор за закуска за луѓе со дебелина и метаболен синдром.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Диуретични својства

  Некои користат диуретични лекови за да му помогнат на своето тело да ги отстрани вишокот вода и сол. Ова може да биде корисно за луѓе со проблеми со бубрезите, висок крвен притисок и други состојби.

  Студија спроведена врз глувци од 2014 година заклучила дека диуретичниот ефект на лубеницата може да биде подеднакво ефикасен како фуросемидот, кој е добро познат диуретик. Ова може да биде природна опција за луѓето кои имаат вишок течност. Не престанувајте да го земате пропишаниот диуретик без да се консултирате со лекар.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img