Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

11.8 C
Skopje
Friday, March 31, 2023

More
  домаситеКоњски опаш - Моќен чистач на телото

  Коњски опаш – Моќен чистач на телото

  Растението популарно познато како Коњски опаш поради својот карактеристичен изглед, но и силата што ја носи со себе. Оние кои го берат ова растение, обрнуваат големо внимание да не го оштетат за да го зачуваат во наредните години.

  Расте на влажни и мочурливи места, покрај потоци, реки, покрај железници, на песочни ливади и необработено земјиште.

  За лекот се користат само суви или свежи иглички.

  Коњски опаш (Equisetum arvense) е многу богат со минерали, пред се силициум, елемент што го зајакнува сврзното ткиво, ги зајакнува коските, косата и ноктите и делува против артритис. Исто така содржи сапонин еквизетонин, флавоноидни хетерозиди, витамин Ц, танин и горчливи материи.

  Се користи во хербалната медицина првенствено како диуретик, го стимулира излачувањето на течности и токсини акумулирани во телото. Затоа се смета за еден од најдобрите лековити билки против целулит и масни наслаги што се акумулираат во областа на колковите и задникот.

  Чајот од ова растение е докажан народен лек за уринарниот тракт и бубрезите. Во комбинација со глог и маточина е исто така препорачлив за луѓе кои страдаат од висок крвен притисок (поради неговото диуретично дејство).

  Коњски опаш
  Коњски опаш

  Обично може да подготвите чај со истурање врела вода над четири до пет лажици коњски опаш. По половина час исцедете го чајот и можете да го пиете. Овој пијалок се пие дури и кога е ладен, а најдобро е да го конзумирате после јадење.

  Заради чистење на организмот, чајот од ова растение може да го користат здрави луѓе во максимална количина од 2 dcl на ден за 10 дена. Повторете ги овие третмани 3-4 пати годишно.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img