Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Friday, May 24, 2024

More
  домаситеЛикер од портокал и кафе

  Ликер од портокал и кафе

  petel baner

  За да направите ликер од портокал и кафе, прочитајте го текстот подолу.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ликер од портокал и кафе

  Во кората од еден портокал, забодете 25 печени зрна кафе. Ставете го во тегла со 0,5 л гроздова ракија (може да биде и водка или некоја друга „мека“ ракија) и мацерирајте 30 дена. Потоа излупете го портокалот и исечете го и изгмечете го. Се процедува со сито, потоа се филтрира. Се додава уште половина литар ракија или водка во која претходно сме измешале 40 гр мед.

  Се флашира и остава да отстои 30 дена пред употреба.

  Ликер

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img