Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

0.8 C
Skopje
среда, јануари 19, 2022

More
  домаЛековита исхранаЛикер од портокал и кафе

  Ликер од портокал и кафе

  За да направите ликер од портокал и кафе, прочитајте го текстот подолу.

  Ликер од портокал и кафе

  Во кората од еден портокал, забодете 25 печени зрна кафе. Ставете го во тегла со 0,5 л гроздова ракија (може да биде и водка или некоја друга „мека“ ракија) и мацерирајте 30 дена. Потоа излупете го портокалот и исечете го и изгмечете го. Се процедува со сито, потоа се филтрира. Се додава уште половина литар ракија или водка во која претходно сме измешале 40 гр мед.

  Се флашира и остава да отстои 30 дена пред употреба.

  Ликер

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...