Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

35.8 C
Skopje
Monday, July 22, 2024

More
  домаАгро советиХрана која не треба да им ја давате на кучињата

  Храна која не треба да им ја давате на кучињата

  petel baner

  Сè што е вкусно за луѓето не треба да го конзумираат нивните четириножни миленици. Некои видови храна и пијалоци се токсични, а во најлош случај може да бидат фатални за кучињата. Храна која не треба да ја давате на вашите миленици.

  Така, грозјето содржи оксална киселина, која може да предизвика акутна бубрежна инсуфициенција кај кучињата и може да биде опасна по живот.

  Кучињата не треба да добиваат кафе, бидејќи неговата состојка метилксантин влијае на нивниот нервен систем и во некои случаи може да доведе до смрт. Симптомите вклучуваат напади, треперење, немир, хипертермија, дијареа, повраќање и срцева аритмија.

  Какаото и чоколадото се проблематични поради теоброминот, горчлив алкалоид од какаото. За помали кучиња, дури и мали количини може да бидат фатални.

  agrounik

  Коските можат да им наштетат на кучињата

  Суровиот грав содржи фитохемаглутинин кој може да предизвика згрутчување на црвените крвни зрнца. Последиците се оток на црниот дроб, треска и грчеви во пределот на стомакот. Варениот грав не е штетен за кучињата.

  Сулфурната киселина од црвениот кромид ги уништува црвените крвни зрнца кај кучињата. Кромидот е отровен за кучињата во количина од пет до десет грама на килограм телесна тежина. Обично резултира со дијареа, крв во урината, повраќање и отежнато дишење.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Коските од живината се остри и лесно се кршат, што може да доведе до сериозни повреди на усната шуплина, грлото и желудникот кај кучињата, а авокадото содржи хемиско соединение магдонос, што предизвикува дијареа и повраќање и може да биде многу опасно за кучињата.

  А ксилитолот, замена за шеќер што се наоѓа во некои производи, може да биде фатален за кучињата бидејќи предизвикува зголемено лачење на инсулин 10 до 30 минути по конзумирањето, а тоа доведува до хипогликемија.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img