Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

19.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ЗабаваОдгледување чери домати во саксија

  Одгледување чери домати во саксија

  petel baner

  Одгледувањето чери домати во саксии е исклучително лесно ако ги следите овие неколку едноставни совети.

  Првото нешто што треба да набавите е семе од чери домати. Има многу сорти и егзотични видови, но ако за прв пат одгледувате чери домати, најдобро е да започнете со обичната. Имајте на ум дека ќе ви требаат само неколку семиња бидејќи две растенија се доволни за едно средно домаќинство.

  Најпогодни за одгледување на отворено за нашите климатски услови се среднораните и доцните сорти. Садници можете да набавите и од пазар. Засадете ги семињата во саксии полни со мешавина од земја и тресет, за да добиете садници. Садовите ставете ги на сончево место. Можете да користите и саксии од кисело млеко како и разни мини саксии од цвеќарница.

  чери домати
  Чери домати

  Расадување на чери домати

  Садниците се спремни за садење во земја по околу еден месец. Силните растенија се пресадуваат во саксија доволно голема за кореновиот систем. Истурете суво природно ѓубриво во тенџерето.

  agrounik

  Растението се вади заедно со почвата од саксијата и се сади, така што целиот коренов систем треба да влезе во почвата до зелениот дел од стеблото. Наполнете ја дупката со земја и добро притиснете ја почвата околу основата на растението одозгора. Наводнете ја добро. Саксиите поставете ги на јужниот дел од терасата.

  Растенијата треба да се наводнуваат на секои два дена. Додадете течно ѓубриво на секои две недели. Високите сорти редовно се обработуваат за да созреат порано и да го формираат растението во едно или две стебла. Врвот се отстранува на растојание од еден или два листовиа над цветот.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Кога доматот значително ќе порасне, до секој корен се става летва, за да може доматот да процвета во една насока. Доматите се врзуваат за летва со помош на конец или крпа. Израстоците на основата на листовите се отстрануваат во редовни интервали.

  Оттука, сè што треба да направите е да ги чекате првите плодови од вашите чери домати!

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img