Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

27.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаАгро ЗабаваШест видови на овошје и зеленчук кои сигурно даваат плодови

  Шест видови на овошје и зеленчук кои сигурно даваат плодови

  petel baner

  Просторот во урбаната градина е обично доста ограничен, но не очајувајте. Многу зеленчук, па дури и некои овошја можат да вродат со плод во затворени простории! Животот во градот често не дава можности за редовна градина, но со топол, сончев прозорец и правилни сорти, некои овошја и зеленчуци можат успешно да се одгледуваат во затворени простории. Во продолжение за шест видови кои сигурно даваат плодови дури и на затворено.

  Резултатите нема да бидат толку спектакуларни како што би биле ако овошјето и зеленчукот се одгледуваат на отворено во традиционална градина, но тоа е можно. Еве водич кој ќе ви помогне да ги изберете вистинските видови и да се грижите за нив.

  Зеленчук

  Неколку сорти на зеленчук може да се одгледуваат во затворени простории. Секогаш кога е можно, изберете компактни сорти на „грмушки“ и погрижете се да добиваат најмалку 6 часа сончева светлина дневно.

  Кога растенијата почнуваат да даваат плодови, од клучно значење е тие да се наводнуваат редовно и рамномерно. Прекумерното наводнување може да предизвика пукање и распаѓање на растенијата, а недоволно количество вода може да доведе до сушење. Топлината е исто така важна, не ставајте растенија на ладни, скриени места.

  1. Модар патлиџан

  Ова растение со елегантни пурпурни плодови расте добро во саксии за одгледување. Може да порасне до висина од околу еден метар и треба да биде поддржано од летва. Лесно попрскајте го со вода и исечете го ако надмине 30 см во висина.

  Белиот вошка може да ви биде проблем. Како превентива користете леплива замка. Не прскајте со пестицид, освен ако на етикетата експлицитно не е наведено дека е формулиран за прехранбени култури, па дури и тогаш да се користи умерено.

  2. Краставица

  Како и модар патлиџан, така и ова растение треба да биде врзано со летвички. Изберете сорта „грмушка“ која дава помали краставици и ја одржува влажноста на почвата. Краставиците се многу жедни растенија и треба редовно да се полеваат со цел плодот да се развие правилно.

  3. Домат

  Само малите сорти на чери домати можат успешно да се одгледуваат во затворени простории, но тие можат да бидат исто толку вкусни како и нивните големи браќа. Треба да го одгледувате под сончев прозорец.

  Расте во саксии или како висечко растение. Чувајте го влажно и наѓубрено. Бришењето прашина може да помогне ако нежно ги потчукнете стеблата кога растението цвета. Обидете се со џуџести сорти како Тини Тим и Тамблер (висечки домат).

  agrounik

  Овошје

  1. Јагоди

  Јагодите може успешно да се одгледуваат во саксии или други контејнери. Пробајте со сорти алпски јагоди за најдобри резултати. Плодовите ќе се појават по 5 месеци од ‘ртење на семето. Како и кај зеленчукот, потребно е многу сонце.

  2. Кумкват (фортунела)

  Плодовите ќе бидат мали – околу 2-3 см, но многу вкусни. Како бонус, цвеќињата ќе додадат свеж мирис во воздухот во текот на летото. Чувајте го на топло.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Друго

  Кикиритки

  Децата ќе се забавуваат садејќи нелупени и непечени кикирики и гледајќи ги како прераснуваат во растение кое ги внесува своите плодови во почвата. Топлината е клучна за успехот на оваа култура.

  Со малку грижа и трпение, мноштво производи може да се соберат од секој топол, сончев прозорец.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img