Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

10.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024

More
  домаАгро ЗабаваПроизведено пиво од грашок и кисела зелка

  Произведено пиво од грашок и кисела зелка

  petel baner

  Во Исланд се произведува, продава и пие пиво од грашок и кисела зелка. Веќе можеме да замислиме каков вкус има. Таму веќе еуфоријата е голема за ова пиво.

  Локална пиварница во Рејкјавик лансираше празнично пиво направено од грашок и кисела зелка. Ферментираниот пијалок – пиво е најновиот производ на богатата имагинација на Valgeir Valgeirsson, главната пиварница во RVK Brewing.

  Пивото е создадено од Valgeir Valgeirsson здружувајќи се со брендот за зачувување зеленчук Ora, водечки производител на храна во земјата. Патем, Valgeirson веќе се истакна во производството на пиво од необични состојки како што се алги или дури и сушена риба!

  Agrobot

  Ова интересно и необично пиво се прави во мала пиварница во Рејкјавик. Пивото се вика „Ора јолабјор“ и содржи 5,2% алкохол. Пивницата има годишен капацитет од само 50.000 литри, што е прилично скромно по она што го произведуваат произведуваат светските гиганти.

  За време на различните фази на подготовка на ова пиво, зелката и грашокот се мешаат со јачменов слад, хмељ и каранфилче. Ова необично пиво направено од конзервиран грашок и кисела зелка брзо станува совршен спој за исландските божиќни прослави во деновите пред Божиќ.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  „Изненаден сум од тоа колку беше добро и пријатно, во споредба со визуелниот момент на изработка“, вели Хедин Унштајнсон, кој го почувствувал мирисот на зеленчукот во пивото.

  Пиво од грашок и кисела зелка

  „Очекував поизразен вкус на состојките“, изненадено изјави Нилс Бјарки Финсен, кој го споредува со англиското „горчливо“ килибарно пиво.
  Инаку, првата серија беше продадена на Интернет, целото пиво беше распродадено за само шест часа од ставањето во онлајн продавницата. Пивото од грашак и кисела зелка во Исланд се продава по цена од три евра.

  а повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img