Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаситеДве состојки прават чуда против проширените вени

  Две состојки прават чуда против проширените вени

  petel baner

  Проширените вени не се проблем само на постарите, туку и на оние кои се уште се многу млади. Проблемот е што сè помалку луѓе се занимаваат со физички активности.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Речиси сите работни места денес бараат повеќечасовно седење во канцеларија – на компјутер и слично, поради што се јавува овој проблем. Проблемот настанува токму поради тоа што седењето продолжува дома. Покрај недостатокот на физичка активност, проширените вени можат да бидат последица и на вишокот килограми, кој најчесто се должи на намалената физичка активност. За среќа, постои решение за овој проблем кој можете да го направите сами, а потребни ви се само две состојки – бебешки сапун и чаша овчо млеко.

  Начин на подготовка:

  Изрендајте го сапунот во чаша млеко и оставете го да отстои додека овие состојки не се соединат во чашата, а потоа три пати на ден втријте ја оваа смеса на проблематичните области. Доколку е потребно – од ова можете да направите облога така што ќе ставите поголема количина на вените и ќе ја држите најмалку 10 минути. Кога смесата не се нанесува на кожата – чувајте ја на ладно место (во фрижидер).

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img