Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Friday, April 19, 2024

More
  домаАгро ВестиКина работи забрзано на производство на пченка

  Кина работи забрзано на производство на пченка

  petel baner

  Пекинг има намера да вложи големи напори во производство на пченка за да го премости растечкиот јаз помеѓу понудата и побарувачката за ова жито.

  Кина ќе преземе силни и ефективни мерки за да обезбеди стабилно снабдување и производство на пченка, ориз и пченица. Ова го изјави кинескиот потпретседател Ху Чунхуа за кинеските медиуми. Меѓу другото, Пекинг има намера да вложи големи напори за производство на пченка за да го премости растечкиот јаз меѓу понудата и побарувачката за ова жито. 

  Тој рече дека во оние региони каде што производството опаѓа, мора да го забрзаат неговиот раст. Владата ќе обезбеди стабилизирање на обработливото земјиште и обработката на минатогодишното ниво. 

  Минатата година под пченка имало 43,3 милиони хектари, а со пченица 23,6 милиони ха. Жетвата на пченка достигна рекордно ниво од речиси 273 милиони тони, но потрошувачката беше уште поголема – 294 милиони тони. Произведени се околу 137 милиони тони пченица, а се потрошени речиси 148 милиони тони.  

  Agrobot

  Во исто време, Кина стратешки складира 210 милиони тони пченка. Тоа е 70 отсто од светските резерви и 142 милиони тони пченица – 50 отсто од светските резерви.

  Тие исто така сакаат построго да ја регулираат преработката и да ја контролираат или забранат употребата на пченката како гориво. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Минатата година, земјата забележа многу лоша жетва на зимска пченица. Министерот за земјоделство Танг Ренџијан ја опиша како најлоша во историјата. Обилните дождови ја одложија сеидбата на околу една третина од површините наменети за ова одгледување. 

  Поттикнати од кризата во Украина и загриженоста за домашната понуда, цените на пченицата исто така се зголемија на нов рекорд. Затоа Пекинг сака повеќе да се фокусира на безбедноста на храната во земјата. 

  За повеќе корисни стории посетете ги рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img