Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

20.8 C
Skopje
Friday, May 17, 2024

More
  домаАгро ВестиУкраина не планира да го ограничи извозот на масло

  Украина не планира да го ограничи извозот на масло

  petel baner

  Украина не планира да воведе ограничувања за извоз на одредени земјоделски производи. Односно јачмен, пченка, маслодајна репка, соја, сончоглед и извозот на масло. Ова го изјави заменик министерот за аграрна политика и храна Тарас Висоцки.

  – Сакаме да потврдиме дека во овој момент немаме никакви ограничувања. Не планираме да воведуваме ограничувања за извозни испораки на јачмен, пченка, семе од репка, соја, семки од сончоглед. Исто така и извозот на масло и други производи – рече Висоцки.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Според него, Украина нема намера да го запре извозот на земјоделски производи и покрај тоа што Руската Федерација ги блокира нејзините поморски пристаништа.

  Украина верува дека ќе може да остане меѓу 10-те најголеми извозници на храна оваа година доколку се деблокираат поморските пристаништа.

  За повеќе корисни стории посетете ги рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img