Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

37.8 C
Skopje
Sunday, July 21, 2024

More
  домаситеВкусен и брз витамински сок од ѓумбир без шеќер

  Вкусен и брз витамински сок од ѓумбир без шеќер

  petel baner

  Овој брз сок или пијалок од ѓумбир има навистина одличен вкус и е полн со витамини. Рецептот за овој домашен сок со ѓумбир без шеќер, портокал, лимон и мед ќе го подготвувате многу пати.

  Состојки за сок од ѓумбир без шеќер:

  • 40 гр ѓумбир
  • 2,5 dl вода
  • 100 гр мед
  • 4 портокали
  • 1 лимон
  • 1,5-2 литри ладна вода
  • опција ако имате: нане и лимета

  Подготовка:

  1. Излупете го ѓумбирот и исечете го на парчиња, па ставете го да се готви во тенџере 5 минути со 2,5 dl вода.
  2. По 5 минути тргнете го од оган и оставете да се излади 10 минути
  3. Во меѓувреме исцедете ги портокалите
  4. Извадете го ѓумбирот и додадете го медот и претходно исцедениот сок од портокал додека е уште топол
  5. Добиеното истурете го во бокал со приближно 1,5 – 2 литри ладна вода низ цедалка / сито или газа за да добиете бистар сок
  6. Исечете го лимонот на кришки и додадете го во бокалот
  7. Можете да го разладите сокот од ѓумбир некое време или да го послужите веднаш ако имате коцки мраз
  8. СОВЕТ: Доколку можеби имате неколку листови нане, добро би било пред да ги ставите во садот за коцки мраз пред да ги замрзнете.

  И покрај тоа што овој рецепт за домашен сок од ѓумбир без шеќер е повеќе од едноставен, а сигурно ќе уживате во неговиот вкус.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img