Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.8 C
Skopje
Sunday, July 14, 2024

More
  домаАгро советиМајски работи во градината и дворот

  Мајски работи во градината и дворот

  petel baner

  Има толку многу да се прави во градината и околу куќата секој месец што многу работи често се очекуваат или едноставно се забораваат. Затоа го создадовме овој мини водич, како своевиден потсетник за мајски работи кои треба да се прават во вашата градина или дворот.

  Инсекти

  Во вашата градина сè повеќе почнувате да ја слушате и гледате активноста на инсектите за опрашување. Од почетокот на мај можете да им обезбедите извор на храна со сеење мешавини од семиња кои се специјално подготвени за оваа намена. Овие мешавини ќе ги привлечат пчелите и другите инсекти кои се потребни за опрашување на малини, капини, боровинки и други растителни видови во вашата градина.

  Садење и плевел

  Тиквички и тикви сега може да се засадат под покривка и кога садниците се силни за пресадување. Околу јагодите треба да се стави слама за овошјето да остане чисто и без мувла. Сега е време кога плевелот цвета, па растенијата засадени малку порано или наесен треба поинтензивно да се ослободат.

  Сардела

  Ако сеуште не сте ги купиле, крајно време е. Долго време, декорацијата на терасата или тремот со ова растение беше означена како „обична“, но сега  повторно е во мода. Постојат три клучни причини за ова: прво, сè повеќе луѓе ги сфаќаат придобивките кога станува збор за докажаната издржливост, подготвеноста за расцутување и леснотијата на нега што ја нудат овие цвеќиња. Второ, сарделите сега се достапни во широк спектар на интересни бои. Трето, тие растат толку брзо и имаат висока тенденција да цветаат за да покажат речиси неуништливо богатство на цветови.

  agrounik

  Јоргован

  Ова е украсно и исклучително миризливо растение кое го има речиси секој двор. Во најраната можна фаза, откако вашиот јоргован ќе заврши со цветање, отклонете ги стебленцата што се појавиле. Ова ќе го зајакне растот на пупката и цветните пупки следната година. Ова е особено препорачливо за помладите јорговани бидејќи цветните глави се полесни од оние на постарите сорти.

  Наводнување

  Од витално значење е растенијата да не останат без вода, особено оние во контејнери и саксии. Под жедните растенија ставете чинии со вода. Доколку сте засадиле нова жива ограда, потребно е да ја полевате во текот на првата година.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Нега на тревникот

  Совршениот тревник е резултат на постојана грижа во текот на целата година. Сега започнува сезоната на косење. При косење на тревникот, важно е да се прилагоди сечилото на правилната висина. Ако косите премногу ниско, ќе ја соголите почвата доволно за да дозволите плевелот да расте. Косењето еднаш неделно е вообичаено за повеќето домашни тревници кога сè расте и напредува.

  Рози

  Проверете дали има вошки во розите – ситни инсекти кои го цицаат растителниот сок. Можете да ги измиете од растението со туширање.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img