Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаситеКумис - Најдобар руски лек за добро функционирање на црниот дроб

  Кумис – Најдобар руски лек за добро функционирање на црниот дроб

  petel baner

  Кумис важи за најдобриот руски народен лек кој ја обновува микрофлората на желудникот, па затоа ви препорачуваме што поскоро да го пробате рецептот што ви го носиме.

  Кумисот е кисело млечен напиток кој се добива со закиселување на кравјо или кобило млеко со помош на бактерии. Со синтезата на витамините Ц и Б се добива алкохол, кој во просечниот кумис е од 0,2 до 2,5%.

  agrounik

  Се произведува во степските области уште од античко време, особено во денешен Казахстан и се проценува дека е стар над 5.500 години. Старогрчкиот писател Херодот во 5 век п.н.е. го спомнал кумисот, нарекувајќи го млечно вино. Ја нарекуваат и магична напивка бидејќи го забавува процесот на стареење и нагласува дека жените ја пијат почесто од мажите.

  Газиран е и пенлив, па го нарекуваат и млечно вино.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Рецепт за кумис

  Земете една чаша врела вода и измешајте 2 лажици мед. Сè добро измешајте и ставете во голема тегла. Додадете 2 лажици кефир и 1 литар млеко (кравјо, козјо, кобилско). Промешајте и ставете ја теглата покриена со два слоја газа на топло место да отстои 3 дена. Потоа додадете 1 лажичка сув квасец. Промешајте и повторно покријте ја теглата со газа. Штом забележите дека во теглата почнале да се појавуваат меурчиња, тоа значи дека кумисот е готов.

  Ставете го во фрижидер и пијте половина шолја половина час пред јадење 3 пати на ден најмалку 2 недели.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img