Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

27.8 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаситеКои се моќни природни афродизијаци

  Кои се моќни природни афродизијаци

  petel baner

  Афродизијак значи група на храна, пијалоци или други супстанции кои го поттикнуваат расположението и инспирираат љубов, го подобруваат протокот на крв низ телото, ја зголемуваат сексуалната желба, спречуваат депресија и анксиозност, го зголемуваат нивото на енергија, сила, издржливост и острина.

  Ако сакате да го зголемите либидото и да го одржите ендокриниот систем и половите жлезди во добра состојба, користете следните намирници во вашата секојдневна исхрана:

  Индиски орев  – одличен афродизијак, кој се комбинира со црвено вино или мед.

  Јадро од сиров бадем  – во комбинација со црвено вино или урми.

  Ф’стаци и цреши.

  Сировини семки од сончоглед и тиква.

  Кромид, лук, домат  – најдобар начин да се јаде е свеж, бидејќи готвењето, печењето ги уништува сите важни состојки, особено селенот. Мажите имаат поголеми дневни потреби за селен, бидејќи селенот е концентриран во тестисите, а со спермата се губи значително количество селен од телото.

  Пченични никулци во комбинација со зелена салата и овес

  Ова го зголемува либидото на двата пола. Кај мажите го зголемува нивото на слободниот тестостерон во крвта, кој се намалува со возраста. Ја враќа силата кога е исцрпена и ја забрзува циркулацијата во малата карлица.

  Матичниот млеч со полен, бидејќи содржат витамин Е, кој ја поттикнува сексуалната активност и плодноста и кај мажите и кај жените. Витаминот Е е неопходен за нормално производство на полови хормони, а бидејќи е природен и моќен антиоксиданс, ги штити хормоните од уништување преку оксидација, што значи дека е неопходен за нормално функционирање на репродуктивниот систем и здрав сексуален живот.

  agrounik

  Сусам  – може да се комбинира со свежа салата, разни пијалоци… Одлична комбинација – шолја сиров сусам, 1/2 чаша пченични никулци (сирови и свежи) и ¾ шолји мед. Сусамот е богат со масни киселини и лецитин, витамини од групата Б и е одличен извор на витамин Е – сите супстанции кои се важни за здравјето и засилената функција на репродуктивниот систем.

  Од зачините – ким, цимет, морач, магдонос, морско оревче, ванила, шафран, целер, мајоран и нане

  Мајоранот е многу добро познат и како лек за сексуална слабост. Во античко време, нането се користело како „љубовна напивка“ која треба да ја започне „страста на телото“. Чаевите од жалфија и рузмарин ја зголемуваат сексуалната моќ.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Коренот од женшен  е исто така афродизијак, но има и општо тоник ефект врз телото на двата пола.

  Морска храна – риба, школки, ракови се сметаат за богат извор на цинк

  Остригите се сметаат за афродизијак бидејќи содржат големи количини на цинк во форма што телото лесно може да ја искористи. Дневната потреба за цинк е 15 mg, за возрасен. Во човечкото тело високи концентрации на цинк се наоѓаат во спермата, како и во мускулите и косата. Бидејќи цинкот се излачува преку потта, тој често има недостаток во телото. Недостатокот на цинк може да доведе до хипертрофија (зголемување) на простатата и намалена сексуална активност. Одлични извори на цинк вклучуваат  пивски квасец, чоколадо и трици. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img