Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

10.8 C
Skopje
Thursday, March 23, 2023

More
  домаАгро советиШто можете, а што не, да користите за наводнување на растенијата

  Што можете, а што не, да користите за наводнување на растенијата

  Факт е дека водата станува сè повреден ресурс во земјите ширум светот, особено поради честитиот недостиг и сушата. Затоа треба да најдеме други извори кои ќе ни служат за наводнување на растенијата, а тоа не е само вода од чешма.

  За да преживеат растенијата, потребна им е вода, а понекогаш и многу големи количини. Има течности кои се подобри од „водата од чешма“, но и такви кои се полоши од неа. Со оглед на тоа колку водата е вреден ресурс и дека не треба да се троши во големи количини, за вас истражувавме со што можете да ги наводнувате домашните растенија, а што треба да избегнувате по секоја цена.

  Кога ги наводнувате растенијата, а особено ако наводнувате со раствор од ѓубриво, внимавајте да не ги намокрите листовите. Дури и ако тоа се случи за време на наводнување, по наводнување, туширајте ги растенијата за да го отстраните ѓубривото од лисјата. 

  Добро е да се полеваат цвеќињата наутро. Вистинскиот принцип на наводнување генерално вели дека растенијата не треба да влезат во ноќта влажни бидејќи на тој начин многу лесно се заразуваат со габи. Утрото е време кога сонцето изгрева.

  Што можете да направите за наводнување на растенијата

  1. Дождовницата е „злато“ кога станува збор за наводнување, бидејќи е мека и содржи ниско ниво на сол. Проблемот е што нема дожд секогаш кога ќе ви затреба, па затоа треба да најдете начини за собирање и складирање на дождовницата. Доколку имате покрив или настрешница каде што можете да поставите цистерна или буре, тогаш ова е идеалното решение за складирање и собирање на оваа скапоцена течност.


  2. Водата во која бланширате или готвите зеленчук често е богата со витамини и минерали кои можат да им помогнат на растенијата. Ако не ја користите оваа течност за лесна супа, можете да ја користите за наводнување. Погрижете се да нема сол, шеќер, масло или скроб во водата што ја истурате. Течноста треба да се користи веднаш штом ќе се олади за да се спречи размножување на бактерии.


  3. Кога ќе одлучите да ја смените водата во аквариумот, оваа течност можете да ја користите за наводнување на растенијата бидејќи оваа вода е богата со минерали кои ќе им користат. Не користете аквариумска вода што содржи сол.
  Секој извор на свежа вода како езерце, езеро, езеро за наводнување или поток е одличен избор за растенијата. Грижете се за индустриските извори на загадување, но ако има растенија и животни, веројатно е добро за наводнување.


  4. Стопениот мраз е одличен избор за вашите растенија. Почекајте целосно да се растопи пред наводнување или ставете парчиња мраз во садот, но да не го допира растението.

  Што не треба да правите

  1. Остатоците од кафе никогаш не треба да се полеваат растенија, особено ако содржат млеко или шеќер.
  2. Киселата вода е лоша за растенијата, бидејќи премногу јаглерод диоксид во неа формира еден вид јаглеродна киселина. Поблагите газирани води содржат пониски нивоа на јаглерод диоксид, но дури и тие не се пожелни бидејќи некои од нив содржат високо ниво на сол.
  3. Млекото во суштина е неутрално. Меѓутоа, бидејќи содржи многу шеќер, протеини и масти, тој е многу лош избор за наводнување на растенијата.
  4. Сè што содржи вештачки засладувачи не треба да се користи. Тие вклучуваат газирани, негазирани сокови и сите енергетски пијалоци. Освен што содржат големи количини шеќер, тие можат да содржат и многу киселини кои можат да им наштетат на растенијата.
  5. Морската вода содржи голема количина сол што ја прави лош избор за вашите растенија. Може да се користи за растенија кои растат покрај море или во песочни области.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img