Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

5.8 C
Skopje
Tuesday, October 4, 2022

More
  домаАгро ВестиСе укинуваат царинските давачки за украински извоз во ЕУ

  Се укинуваат царинските давачки за украински извоз во ЕУ

  ЕУ е најважниот трговски партнер на Украина и украински извоз. Тоа вклучува повеќе од 40 отсто од вкупната трговија во 2021 година. Од друга страна, земјата е 15-ти најголем трговски партнер на ЕУ.

  Европскиот парламент во четвртокот го поддржа едногодишното суспендирање на увозните давачки од ЕУ за целиот украински извоз. Ова е се со цел да се поддржи економијата на земјата.

  Оваа привремена трговска либерализација беше поддржана со 515 гласа „за“, 32 „против“ и 11 воздржани. Тоа е одговор на влијанието на руската војна против Украина, што го попречува трговскиот капацитет на земјата. Целосно ќе ги укине увозните давачки за индустриски производи. Потоа, влезните давачки за овошје и зеленчук , како и антидампинг давачките и заштитните мерки за увоз на челик за период од една година.

  „ Соочена со руска агресија, Украина се бори не само за својата слобода и безбедност, туку и за слободата и безбедноста на цела Европа. Затоа, ние мора да ја поддржиме на сите нивоа со сите алатки што ни се на располагање. Не само оружје и санкциите, но и нашата трговска моќ “. Ова го изјави постојаниот известувач за Украина  Сандра Калниете. Додаде дека обезбедувањето поддршка за одбраната не завршува само на бојното поле. Вклучува безбедност за да се одржи нејзината економија еластична и конкурентна.

  „Мораме да покажеме дека нашата поддршка за Украина е апсолутна…”

  „ Мораме да покажеме дека нашата поддршка за Украина е апсолутна, непоколеблива и неповратна со спроведување на овие мерки за либерализација на трговијата без преседан “, рече Калниете. 

  Според соопштението, односите меѓу ЕУ и Украина се регулирани со Договорот за асоцијација, кој на тамошните компании им овозможува привилегиран пристап до пазарот на ЕУ од 2016 година.

  ЕУ е најважниот трговски партнер на Украина, со повеќе од 40 отсто од вкупната трговија во 2021 година. Од друга страна, земјата е 15-ти најголем трговски партнер на ЕУ и учествува со околу 1,2 отсто од вкупната трговија. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Турското земјоделие руши рекорди
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Дињите сакаат топлина, но не и засенување
  spot_img
  spot_img
  spot_img