Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

4.8 C
Skopje
Tuesday, March 28, 2023

More
  домаАгро советиКако најлесно да ја пребродите сезоната на алергии

  Како најлесно да ја пребродите сезоната на алергии

  Алергии се проблем на денешното време. Слободно може да се каже дека алергиските болести се во пораст. Тоа е состојба на преосетливост на разни материи од нашата околина, како што се прашина, животински влакна, пердуви, волна, некои прехранбени производи (јагоди, јајца, риба), полен, треви, разни растенија (амброзија), многу супстанции со кои доаѓаме во контакт во различни професии (цемент, козметика, детергенти, лекови итн.).

  Супстанциите кои можат да предизвикаат алергиска реакција во телото се нарекуваат алергени. Една жена добивала алергија на кожата (уртикарија) секогаш кога го бакнувала својот сопруг кој користел посебен вид восок за неговите мустаќи. Алергиска реакција може да се манифестира како уртикарија или егзема. Вториот пат како напад на бронхијална астма. Трет пат како поленска треска, кога пациентите киваат, имаат црвени очи кои солзат и чешаат, а носот им протекува и е затнат. Оној кој не го доживеал ова не знае колку тешкотии можат да предизвикаат овие симптоми додека човек работи преку ден или спие навечер.

  Пролетта е време на алергии

  Кон крајот на летото и почетокот на есента, голем број различни плевели ослободуваат полен. Разбирливо е дека и пролетта е време на алергија. Голем број пролетни цветови процветаа. Исто така различни растенија полни со полен. Има и инсекти и многу други различни фактори кои можат да предизвикаат алергии.

  Луѓето кои страдаат од тешки алергии треба да се консултираат со својот лекар. Тој ќе може најдобро да им помогне на своите пациенти. Еден од ефективни начини за лекување на т.н. десензибилизација која се состои од серија инјекции. Со текот на времето, ова може да му помогне на телото да развие заштита од алергени и да ја намали сериозноста на симптомите. Достапни се и лекови за третман на алергиски состојби. Најмногу се користат антихистаминици, но и други лекови (стероиди, алергенска имунотерапија и сл.).

  Третманот се олеснува доколку се открие предизвикувачки алерген. Ако алергенот може да се избегне, проблемот е решен. Еве неколку корисни совети за тоа како да се справите со проблемите со алергија. Така да ги издржите најтешките сезони (пролет, лето, есен) со сув нос и без солзи и чешање во очите:

  Откривање на предизвикувачкиот алерген

  • Прилагодете ја температурата во станот за да биде пријатно топло, а не ладно.
  • Намалете ја количината на полен со косење на тревата во вашиот двор, градина итн. Кога ја косите тревата, ставете маска на устата и носот за да спречите вдишување полен. Носете ракавици на рацете кога кубете плевел. Работете во градината навечер кога има најмалку полен или после дожд.
  • За чистење на големи станови, оставете ги прозорците и вратите широко отворени за да излезе најголемиот дел од прашината. Каде што можете, избришете со влажна крпа наместо со правосмукалка. Избегнувајте дебели теписи и тешки завеси во станот.
  • Најефективната прва помош по изложување на прекумерно количество полен во вашиот дом е туширање.
  • Дури и оние со астма можат да ја обработуваат градината. Со користење на нивниот инхалатор пред да излезат надвор, тие не само што можат да спречат итна реакција, туку можат да имаат и долгорочни придобивки. Некои луѓе со алергии кои немаат астма може да ја користат истата тактика. Земете некој лек против алергија – антихистамин, пред да излезете од дома може да спречи алергиски напад.
  • Топлиот, влажен воздух поттикнува популациона експлозија меѓу прашинските грини, најголемата причина за алергиски проблеми во становите. Таквите грини живеат длабоко во мебелот и теписите. Чистењето на куќата не може да ги отстрани, но сувиот воздух може.
  • Климатизацијата во станот или куќата помага да се спречи поленот да влезе во просторот за живеење. Покрај тоа, клима уредите ја отстрануваат влагата од воздухот, што обично прави луѓето со алергии да се чувствуваат подобро.
  • Не дозволувајте миленици во спалната соба.
  • Избегнувајте надразнувачи кои можат да ги влошат алергиските симптоми: чад од цигари, разни спрејови, мириси итн.

  Држете ги алергиите под контрола

  Иако алергиите не можат целосно да се излечат, симптомите може доста добро да се држат под контрола. Треба само да се избере најдобрата комбинација на терапевтски мерки. Сепак, лекарите се надеваат дека во блиска иднина ќе имаат уште подобро „оружје“ во борбата против оваа “болест”.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img