Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

More
  домаАгро ЗабаваСладолед од јагоди готов за 5 минути

  Сладолед од јагоди готов за 5 минути

  Ако сакате јагоди, вистинско време е да направите сладолед од јагоди, тој е многу брз, лесен, вкусен и здрав. 

  Се што ви треба се четири состојки и добар блендер или сецко.

  800 грама замрзнати јагоди
  150 мл обичен јогурт
  3 лажици мед
  1 лажица свежо исцеден сок од лимон

  Подготовка:

  Сите состојки ставете ги во квалитетен блендер или сецко и мешајте околу 5 минути или додека не добиете кремаста смеса. Сладоледот е готов за употреба веднаш, а можете да го ставите во замрзнувач до употреба.

  Можеби ќе ве интерсира:
  Густ сок од јагоди
  Џем од јагоди

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img