Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Tuesday, July 23, 2024

More
  домаситеЛист и кора од леска - лековити својства

  Лист и кора од леска – лековити својства

  petel baner

  Лист и кора од леска – Со оглед на тоа што свежите или печените лешници се широко користени и дека многумина го обожаваат нивниот вкус и арома, не е чудно што лешниците се првата асоцијација за леската (Corylus avellana). Сепак, поради неговите лековити својства, добрите билкари не забораваат дека младите листови и кората на оваа густа грмушка се вреднуваат и по нивните лековити својства.

  Леската расте насекаде, особено на рабовите на шумите, ливадите и пасиштата, како и на жива ограда. Освен по лешникот, кој всушност е семето на ова растение, леската е препознатлива и по мазната кора на флексибилните гранки. Листовите се овални, големи, во основата во облик на срце и на врвот зашилени.

  Експертите велат дека кората од лешник содржи катехин танин, малку смола, есенцијално масло и флавоноидни хетерозиди (деривати на мирицетол) од кои доаѓа жолтеникавата боја на кората. Листот има сличен хемиски состав, но содржи и витамин Ц, околу 120 милиграми во 100 грама свеж лист.

  И лист и кора од леска се користат бидејќи содржат катехински танин содржан во кој ги стеснува крвните садови, односно делува како вазоконстриктор.

  Лековити препарати од леска

  Медицинските препарати подготвени од лист и кора од леска се користат надворешно како преливи за лекување на проширени чирови или рани на вените. Овие преливи се подготвуваат така што на тивок оган се варат исечканите листови и кора, а во аптеките се подготвува и екстракт, исто така, за лекување на венски улкус. За чистење на кожата се користат и разни препарати на оваа база.

  Покрај тоа, маст од лист и кора од леска се користи за лекување на надворешни хемороиди. Во народната медицина, силниот, концентриран чај од леска со векови се користи како ефикасен лек за дијареа, како и за запирање на големите одливи за време на менструацијата.

  Кога созреваат на есен, лешниците се богати со белковини и содржат голем процент на масло, кое главно се состои од глицериди на незаситени масни киселини, најмногу олеинска и линолна. Познато е дека хранливата вредност на лешниците е голема, бидејќи на нашите простори лешниците се најмасни семиња. Со цедење на лешници се добива масло од лешник кое многу се цени и има препознатлив пријатен вкус.

  Добрите познавачи на растенијата знаат дека на овие простори како дрво расте и белата леска (Corylus colurna), чии листови и кора имаат многу сличен хемиски состав како и обичната, но не се користат често, а нивното дејство не е доволно проверено.

  Рецепти

  Против болки во нозете

  • грст свежи листови од леска
  • литар вода

  Листовите исечкајте ги, прелијте ги со врела вода и покријте ги. По половина час процедете и пијте во четири дози во текот на денот. Во исто време, натопете ленена крпа со малку чај, ставете завој на болната вена и менувајте секој втор час.

  agrounik

  Лекување на хемороиди

  • 10 ml течен екстракт од лист и кора од леска
  • 25 g маснотии од пупки од топола
  • 10 g ланолин

  Добро измешајте ги екстрактот, маста и ланолинот и нанесете го овој мелем на хемороидите неколку пати на ден. Чувајте го мелемот на ладно и темно место.

  Против дијареа

  • грст свежо набрани листови
  • литар вода

  Листовите исечкајте ги, прелијте ги со зовриена вода, поклопете, почекајте 20 минути и процедете ги. Пијте два децилитри чај пет пати на ден.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Исчистете ја кожата

  • грст свежо набрани листови леска
  • литар вода

  Ситно исечканите листови прелијте ги со врела вода, покријте и почекајте половина час. Процедете го чајот, пијте четири пати на ден по два и пол децилитри.

  Секако најпрво советуваме да го консултирајте се вашиот лекар.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img