Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Tuesday, July 23, 2024

More
  домаАгро ЗабаваКако да одгледувате ѕвезден јасмин во чиј мирис ќе уживате

  Како да одгледувате ѕвезден јасмин во чиј мирис ќе уживате

  petel baner

  Ѕвезден јасмин – треба да биде блиску до местото за седење каде што можете да уживате во опојниот мирис на неговите мали, бели ѕвездени цветови во топла летна вечер.

  agrounik

  Ѕвезден јасмин (Trachelospermum jasminoides) е дрвенесто зимзелено растение со богати темнозелени листови кои во зима стануваат бронзени. Мирисните бели цветови се појавуваат од средината до крајот на летото. Иако најдобро успева на сончево место, добро се чувствува и во делумна сенка.

  Наводнувајте го редовно и хранете го еднаш неделно во текот на сезоната на растење. Иако ѕвездениот јасмин е само-потпирач, можеби ќе треба да ги врзете младите ластари на потпора додека не се зацврстат.
  На ѕвездениот јасмин не му е потребна длабока почва за да напредува и може успешно да се одгледува во саксии.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Одгледувајте го во добро пропустлива почва на сонце или делумна сенка, со заштита од студени и суви ветрови. Ископајте дупка, додавајќи многу песок и добро изгниен компост, наполнете ја и зајакнете ја почвата пред добро наводнување. Размножувајте го овој јасмин во пролет или земете резници во лето и наесен.

  Редовно полевајте го и хранете го со течно ѓубриво секој месец во текот на сезоната на растење. Во зима, на растенијата не им треба многу наводнување.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img