Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

16.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

More
  домаАгро ВестиВо Холандија треба дозвола за пасење крави

  Во Холандија треба дозвола за пасење крави

  Во Холандија се бараат посебна дозвола за пасење крави. Стигнуваат казни, а производството го чека голема неизвесност.

  Апсурдните судски одлуки ги принудија холандските фармери да реагираат гласно и силно. Имено, нивното судство инсистира на посебна дозвола за пасење крави. Заради тоа, сточарите на 30 мај ги оставија своите крави дома во знак на протест против политиката за намалување на емисиите на азотни соединенија.

  Фондацијата Team Agro NL и холандскиот сојуз на фармери LTO ги повикаа млекопроизводителите да се приклучат на овој протест. Тој е резултат на различни тужби, бидејќи на одгледувачите повеќе не им е дозволено да напасуваат крави без дополнителни дозволи.

  Холандска вековна традиција

  Вековната традиција на Холандија се кравите на зелени ливади, а сега е речиси забранета, што стана легално и практично невозможно. Со овие кампањи # 30MeiKoeUitDeWei, двете организации ја повикаа владата да спречи таков исход. 

  „Би било апсурдно за азотната политика да се избркаат кравите од пасиштата. Ја повикуваме владата да ја заврши својата работа. Чувањето крави на отворено никогаш да не е условено со дозволи “, рече Сјаак ван дер Так, претседател на ДНИ. Тој посочи дека земјава е во процес веќе три години по одлуката на Државниот совет за азот.

  Во оваа земја, повеќе од 84 отсто од одгледувачите чуваат крави на отворен. Нивниот број и времетраење на пасење зависи од условите.

  „Сите се согласуваат дека кравите на пасиштата се култна слика за Холандија и ако овие тужби продолжат и владата не интервенира, таа слика ќе исчезне “, рече Јап Лодерс , претседател на тимот на Агро НЛ. Тој посочи дека земјоделците не можат секоја година да аплицираат за дозвола, а нивното издавање се уште е во застој.

  Празни пасишта

  По три години и еден ден од донесувањето на оваа одлука, на 30 мај, сакаа да свртат внимание на апсурдноста на ситуацијата. Инаку, 30 мај е денот кога Холанѓаните традиционално одат во руралните средини и уживаат во сликите на селото. Овој пат пасиштата беа празни, а фармерите објавија фотографии од празните ливади на социјалните мрежи, споделувајќи ги со министерката за заштита на природата Кристијан ван дер Вал, министерот за земјоделство Хенк Стагувр и Претставничкиот дом.

  Од 29 мај 2019 година, кога Државниот совет ја донесе оваа одлука, илјадници сточари се во голема неизвесност за нивниот иден бизнис. Стопирани се инвестициите во одржливост, предизвикани се големи тензии. Се што се случуваше и одлуките донесени преку официјални институции не спречија многу правни постапки. Најдрастичен пример е одлуката на Окружниот суд во Оверисел дека покраината може повеќе никогаш да не дозволи пасење.

  И додека владата нуди само утешни зборови, недостига правна сигурност поради судските процеси кои се повеќе го парализираат овој земјоделски сектор и внесуваат неизвесност.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img