Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

More
  домаАгро ЗабаваБенџамин - растение за најдобар квалитет на воздухот во домовите

  Бенџамин – растение за најдобар квалитет на воздухот во домовите

  Бенџамин е ретко дрво кое има добра толеранција на ограничени услови на осветлување во затворен простор. Растение кое најдобро влијае на квалитетот на воздухот во домовите.

  Бенџамин расте како големо зимзелено дрво во тропска и суптропска клима, но почесто се одгледува како домашно растение во домовите и канцелариите поради неговите убави и елегантни лисја.

  Тоа е едно од најдобрите растенија за подобрување на квалитетот на воздухот во затворените простории. Има една од највисоките стапки на отстранување на токсините од воздухот.

  Грижа за Бенџамин

  Во текот на вегетацијата треба редовно да се полева, но и да оставиме да се исуши од есен до крајот на зимата. По последниот пролетен мраз, бенџаминот можете да го однесете во градината или терасата каде што ќе можат да летува, а потоа да го вратите кога времето повторно ќе се залади.

  Светлина

  Најдобро е да го ставите на индиректна сончева светлина. Ова растение не сака да се движи. Важно е да најдете добра, светла точка и да го задржите таму.

  Бенџамин и почва

  Не бара почва со особено висока содржина на хранливи материи или органска материја.

  Наводнување

  Чувајте го растението постојано влажно, но не дозволувајте да биде во вода бидејќи листовите ќе му опаднат и коренот може да изгние.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img