Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

8.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

More
  домаАгро ВестиНајголемиот светски производител на млеко загрозен од екстремни температури

  Најголемиот светски производител на млеко загрозен од екстремни температури

  Кравите страдаат од топлотен стрес од екстремни температури. Не сакаат да јадат, а ладењето и прскањето со вода е надвор од дофатот на повеќето индиски фармери. Каде е решението?

  Индија сочинува 22 отсто од светското производство на млеко, што ја прави најголем производител во светот. Но, и тој дел од светот е погоден од горештините. Сточарите на секој начин се обидуваат да ги разладат кравите. 

  На некои места температурите достигнаа 50°C, што е многу лоша вест за тамошната млечна индустрија, пишува Гардијан. Поради топлотниот стрес, овие животни имаат послаб апетит, што значи помал раст на телесната тежина, намалена плодност и продуктивност. 

  Големо влијание врз индустријата

  Заради екстремни температури таму би можело да се намали производството на млеко до 25 отсто во потоплите области до 2085 година, според една неодамнешна студија објавена во Лансет.  

  Овој проблем се јавува во сите делови на светот. Само да се потсетиме на катастрофата што го погоди Канзас во САД пред десет дена. Високите температури и високата влажност усмртија илјадници и илјадници говеда. 

  Но, секој пад на производството на оваа храна може да биде фатален за безбедноста на храната на Индија, бидејќи таа е втора најнаселена земја во светот. Покрај тоа, 80 милиони Индијци се вработени во овој сектор. 

  Ситуацијата ја покажува примерот на земјоделец од југот на земјата, од Анантапур, каде климата е нормално умерена. Но, во мај температурите достигнаа 43°C. Како што вели, за време на топлотниот бран речиси морал присилно да ги нахрани кравите, а производството на млеко паднало за 30 отсто. „ Се чувствував како да стискам сув сунѓер “, рече тој. 

  Автохтоните раси се поотпорни

  Проблемот со високите температури во овој сектор во Индија е што има зголемување на популацијата на вкрстени говеда кои даваат повеќе млеко, а намалување на автохтоните раси кои се поотпорни на топлински стрес. 

  А оние кои не се сточари се обидуваат да ги разладат со вентилатори и прскалки, што секако има своја цена, а таква инфраструктура можат да си дозволат само големи фарми. Во исто време, треба да знаете дека речиси две третини од млекото таму го произведуваат малите фармери. 

  Научниците гледаат долгорочно решение во вкрстувањето на раси говеда отпорни на климатски промени и оние со поголем принос на млеко. Додека тоа не се случи, има сточари како Каилас Рамасами кои купуваат и продаваат од локалните фармери и се обидуваат да го промовираат нивното одгледување со повисока откупна цена за литар млеко (42 пени или 40 евроценти). 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img