Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

27.8 C
Skopje
Wednesday, October 4, 2023

More
  домаАгро советиОслободете се од инсекти во куќата без хемикалии!

  Ослободете се од инсекти во куќата без хемикалии!

  Petel.mk

  Никој не сака да го дели својот дом со инсекти, но хемиските инсектициди често се многу токсични и штетни за употреба каде било во близина на местото каде што живеете, семејството и домашните миленици. Затоа е подобро да се користат природни препарати, кога е можно за да се ослободите од инсекти во куќата.

  Ви претставуваме едноставни, природни, безбедни и ефективни трикови како да се ослободите од најчестите инсекти во куќата.

  Лебарки

  Не само што се одвратни кога ќе ги видите како трчаат по дома, туку можат да пренесат и сериозни болести. Во продавниците има хемиски препарати против лебарки, но тие обично се многу токсични. Наместо тоа, можете да го пробате овој трик.

  Излупете еден кромид и додадете една лажица сода бикарбона, па оваа смеса ставете ја во аглите на собите. Постапката ја повторувате секојдневно, а бубашвабите многу брзо ќе го напуштат вашиот простор. Ова е особено добро ако имате викендица, во која не се задржувате толку често, па лебарките имале време да се намножат.

  Крлежи

  Крлежите можат да бидат со различни големини и бои. Многу е важно да се заштитите себеси, вашето семејство и домашните миленици, бидејќи крлежите можат да бидат многу штетни, а понекогаш дури и смртоносни. Доколку не сакате да нанесувате хемиски инсектициди на вашата кожа или на крзното на вашето домашно милениче, пробајте ги овие природни и многу миризливи препарати.

  Отфрлање на крлежи од луѓе

  Измешајте 20 капки есенцијално масло од роза, 10 капки есенцијално масло од маточина, 5 капки есенцијално масло од лаванда, 5 капки есенцијално масло од лимон и една лажица алкохол. Разредете го во 100 ml оцет или вода и истурете во шише со распрскувач. Добро протресете и испрскајте ја облеката пред да излезете надвор.

  Друга варијанта е да се користи етерично масло од четинари. Имено, крлежите го чувствуваат мирисот на четинари и не можат да го поднесат. Измешајте со неколку капки маслиново масло со кое било есенцијално масло од четинари. Подмачкајте ги отворените делови од телото пред да излезете во природа или во градината.

  Во третата опција, наместо масло од четинари, можете да користите есенцијално масло од нане, босилек или еукалиптус . Секое од овие есенцијални масла можете да го набавите во аптека.

  Отфрлање на крлежи од кучиња

  Се чини дека на крлежите особено им се допаѓаат кучињата, а во тоа се увериле сите сопственици по долгата прошетка во паркот. Наједноставниот и најевтиниот средство за заштита од крлежи што можете да го направите за вашето домашно милениче содржи само 2 состојки: јаболков оцет и вода.

  Јаболковиот оцет ја намалува pH вредноста на кожата на миленикот и станува неподнослив за паразити. На овој начин можете да се ослободите и од болви.

  Пепаратот се подготвува со мешање на една третина од јаболков оцет и две третини од вода. Вака подготвениот раствор втријте го на миленикот, само внимавајте во пределот на главата, ушите и очите.

  Не користете на мачки или женски кучиња кои носат млади.

  Градинарски инсекти

  Вошките, пајаковите грини и другите градинарски инсекти можат да направат голема штета на вашата градина и да ги уништат сите ваши напори за само неколку дена. Сигурно имате многу хемиски инсектициди на располагање. Но, нивната употреба може да ги направи овошјето и зеленчукот нездраби за јадење, доколку не се почитува строгото правило за периодот на одвикнување.

  Ако сакате прво да пробате природни лекови, едно од поефикасните решенија е оваа смеса: измешајте ½ шолја лута пиперка со ½ чаша лук или кромид и измешајте додека не добиете паста. Оваа паста измешајте ја со 500 ml топла вода. Растворот оставете го да отстои 24 часа на топло место, процедете ги и попрскајте ги растенијата со оваа течност.

  Пајаци

  Пајаците често се многу корисни низ куќата, првенствено затоа што се хранат со други инсекти. Меѓутоа, ако се намножат, пајаковите мрежи низ куќата не се најпријатната слика. Овие природни репеленти нема да ги убијат пајаците, но ќе ги држат подалеку од вашиот животен простор, бидејќи пајаците не сакаат силни мириси.

  Покрај тоа што ќе ги избркате, ќе ја освежите куќата со прекрасни мириси.

  Измешајте 200 ml вода и ¼ лажица течен детергент, а потоа додадете 5-10 капки есенцијално масло од нане . Добро протресете и прскајте ги погодените области еднаш неделно, додека не избегаат сите пајаци. Можете исто така да користите есенцијално масло од еукалиптус, лаванда или чајно дрво.

  Мравки

  Мравките можат да бидат многу иритирачки, особено кога одеднаш ќе се појават во неверојатно голем број. Ако мравките патуваат во вашата кујна или оставата, кујната, постои начин да ги направите овие области помалку привлечни за нив.

  Мравките мрзат прашок за пециво и го мрзат мирисот на цимет. Ставете на местото каде што мислите дека влегуваат и по патеката каде што се движат. Ќе видите дека многу брзо ќе исчезнат.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Грини

  Грините се толку ситни што не можете да ги видите со голо око, но за жал, тоа не значи дека ги нема. Живеат во домашна прашина, преферираат потопли места и омилена храна им се мртвите клетки од кожата. Омилено место: нашите кревети.

  Иако грините не касаат, многу експерти веруваат дека тие можат да предизвикаат алергиски реакции и иритација на кожата. Дури и да не сте алергични на нив, веројатно не би сакале да ја делите вашата куќа, а камоли вашиот кревет со овие мали бубачки.

  Природно средство против грини се подготвува со додавање на 6 лажички есенцијално масло од еукалиптус и 1,5 лажици течен детергент за перење во една кофа вода. Потопете ги предметите што се перат и потоа измијте ги како и обично. За работи кои не можат да се натопат, едноставно испрскајте ги со овој раствор и оставете ги да се исушат или избришете ги со чиста крпа. Ако не ви се допаѓа мирисот на маслото од еукалиптус, можете да го замените со есенцијално масло од чајно дрво, кое е исто толку ефикасно.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img