Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

5.8 C
Skopje
Thursday, December 7, 2023

More
  домаАгро ВестиВо украинските пристаништа пристигнаа првите пловни објекти за извоз на земјоделски производи

  Во украинските пристаништа пристигнаа првите пловни објекти за извоз на земјоделски производи

  Agrobot

  Во украинските пристаништа пристигнаа првите пловни објекти за извоз на земјоделски производи. Засега ќе се организира транспорт преку устието на реката Бистра во Дунав, што се уште не е доволно за да се надмине заканата од глобалниот глад. Путин и Ердоган најавија средба.

  Од повторното отворање на пловидбата низ каналот Дунав – Црно Море, во украинските пристаништа пристигнаа осум пловни објекти за извоз на земјоделски производи, соопшти Воената морнарица на Украина.

  „ Поморскиот дел од вооружените сили на Украина се приклучи кон организацијата на транспортот на земјоделски производи со цивилни бродови преку сливот на реката Бистра во Дунав. Првите 8 странски бродови веќе пристигнаа во украинските пристаништа “, се вели во кусото соопштение. 

  Нема информации во кои пристаништа пристигнале овие пловни објекти, коментира АПК, каде што посочуваат дека транспортот преку каналот стана возможен благодарение на ослободувањето на Змискиот остров од руските окупатори, што овозможува контрола на ситуацијата со водата и делумно воздухот во јужна Украина.

  petel baner

  Ништо без пристаништа на Црното Море?

  Охрабрен од оваа вест, Мартин Грифитс од Обединетите нации на својот Твитер објави дека тоа се уште не е доволно за да се надмине заканата од глобалниот глад. „ Единственото отворање на украинските пристаништа на Црното Море, моментално блокирани од руската армија, е најдобриот начин да се спречи глобалниот глад “, напиша тој. 

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган разговараше за деблокирање на украинските пристаништа и за продолжување на извозот на жито. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  „ Ја цениме поддршката на Турција. Разговаравме за важноста од деблокирање на пристаништето и продолжување на извозот на жито. Исто така, треба да ја спречиме Русија да ни го одземе житото од окупираните територии “, напиша тој на Твитер.

  Ердоган планира во блиска иднина да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, објави Кремљ по телефонскиот разговор во кој разговарале за можноста за извоз на жито од Украина. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img