Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Friday, June 2, 2023

More
  домаАгро ЗабаваЗимница од лубеница

  Зимница од лубеница

  Зимница од лубеница – Лубеницата е вкусен сладок зеленчук, но е и многу здрав. Едно парче лубеница обезбедува дури 25% од дневната потреба за витамин Ц. Витаминот Ц е важен за здрави заби и непца, помага за апсорпција на железо, за одржување на здравјето на сврзното ткиво на кожата, имунолошки функции и заздравување на раните.

  Ние јадеме лубеница во лето, но замислете лубеница во секое време од годината. Овој рецепт ќе ви овозможи да го направите тоа.

  Зимница од лубеница – рецепт и подготовка

  Ќе ви требаат  :  2,5 кг лубеница, 1 литар вода, 3 лажици шеќер, 2 лажици сол, 60 мл оцет, зрна црн пипер, ловоров лист.

  Готвење:  Измијте ја лубеницата, исечете ја на парчиња кои погодно ќе ги наредите во тегли.

  Наредете ги парчињата лубеница во теглите, ставајќи бибер и ловоров лист меѓу слоевите. Истурете врела вода и оставете ги да отстојат 5 минути покриени со чисти капаци.

  После тоа, внимателно истурете ја водата од теглите во лонец и варете, додавајќи сол и шеќер. Варете ја маринадата 5 минути со мешање и ставете го оцетот на самиот крај.

  Истурете ја топлата маринада во теглите со парчиња лубеница и веднаш затворете ги капаците.

  Свртете ги теглите наопаку, завиткајте ги во крпа и оставете ги целосно да се изладат во оваа форма. После тоа оставете ги на темно место со изедначена температура и вашата зимница од лубеница е готова.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img