Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

17.8 C
Skopje
Friday, September 22, 2023

More
  домаситеЧинија здравје: Салата идеална за опоравување од срцев или мозочен удар

  Чинија здравје: Салата идеална за опоравување од срцев или мозочен удар

  Petel.mk

  Чинија здравје – Салатата чиј рецепт ви го претставуваме е идеална за зајакнување на имунитетот. Но и за сите кои се опоравуваат од инфаркт или мозочен удар. Потребни ви се листови од глуварче и равнец.

  Иако многумина го сметаат за плевел, можностите за користење на глуварчето во медицински цели се многубројни. Наша среќа е што расте на секоја ливада, во дворовите на многу луѓе и е потполно бесплатен.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Салатата од глуварче се препорачува за луѓе кои имале срцев или мозочен удар бидејќи има многу висока количина на манитол. Тоа е супстанца која им помага на овие пациенти да закрепнат што е можно побрзо. Кога користите диво глуварче, важно е добро да го измиете и исчистите од сите нечистотии.

  Салатата, која е исклучително здрава, се прави во комбинација со равнец, кој е многу лековит, а се користи против кашлица и респираторни проблеми. Во сезоната на глуварче и равнец, берете ги овие две билки, односно нивните листови, измијте ги, исушете ги, посолете малку, зачинете со сок од лимон и маслиново масло. Оваа комбинација е идеална и за регенерација на црниот дроб.

  Овие видови зеленчук се полни со витамини, гореспоменатата салата е идеална за зајакнување на телото, особено за негово закрепнување по срцев и мозочен удар.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img