Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

3.8 C
Skopje
Thursday, January 26, 2023

More
  домаАгро ВестиВо Холандија недостиг на вода поради сушата

  Во Холандија недостиг на вода поради сушата

  Холандската влада прогласи недостиг на вода како резултат на невообичаено суво лето. Временските прогнози предвидуваат дека нема дожд во следните две недели.

  Силните топлотни бранови зафатија големи делови од Европа и САД минатиот месец. Ова поттикна бран повици да се направи повеќе за да се ублажи глобалното затоплување. Научниците предупредуваат дека екстремната топлина ќе стане почеста и смртоносна.

  Две третини од холандската популација живее под нивото на морето. Сушите и недостиг на вода можат брзо да станат акутен проблем во таа земја и да доведат до тиња во реките и да ја отежнат речната пловидба, пренесува SEEbiz.

  Сушење на браните

  Друг проблем е сушењето на браните. Нивото на водата на реката Рајна е исклучително ниско за овој период од годината во Лобит, град на исток каде што реката влегува во Холандија. Нивото на водата е малку подобро за реката Меус, која тече од Франција преку Белгија до Холандија.

  Исто така и нивото на подземните води се пониски до многу ниски на југ, додава Министерството. Наведува дека тоа предизвикува појава на алги и изумирање на риби.

  Сепак, оваа ситуација не влијаеше на водата за пиење. Водостопанските компании повикуваат на заштеда на водата, па во јужните провинции Зеланд и Лимбург апелираат до жителите да не користат питка вода за наводнување.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img