Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

13.8 C
Skopje
Saturday, December 2, 2023

More
  домаситеПриродни лекови против нервоза

  Природни лекови против нервоза

  Agrobot

  Синтетичките дроги можат краткорочно да имаат позитивен ефект врз вашата општа состојба. Сепак, она што се чини дека е проблем е зависноста што може да се појави со текот на времето. Ние ви нудиме природен начин против вашата нервоза.

  Синтетичките дроги делуваат речиси веднаш, додека природните лекови базирани на растенија често се благи на дејство и им треба време да ги покажат своите лековити својства во полн капацитет. Лековитите билки може да се користат за лекување на проблеми за кои официјалната медицина сè уште нема соодветен третман. Природните лекови не создаваат зависност, па затоа ве советуваме прво да започнете со чаеви и тинктури и да се консултирате со вашиот лекар за да одредите дали и кои синтетички лекови ви се потребни.

  Ви стојат на располагање голем број природни лекови, сигурни сме дека ќе ја пронајдете вистинската терапија за вас.

  Валеријана

  Добро познато како растение кое помага за опуштање, ја ублажува несоницата, стресот и стравот, со векови се користи за терапевтски цели, а лековите на база на валеријана сега се произведуваат во современата фармакологија.

  Коренот од валеријана се користи и може да се пие како чај или како есенцијално масло. Етеричното масло од валеријана има поконцентрирана моќ од чајот и доволни се неколку капки, два до три пати на ден. Можете да пиете чај по потреба, но некои препорачани дози се до три шолји чај дневно. Кога во организмот ќе се создадат доволно залихи на лековити материи од валеријана, ќе почувствувате подобрување на вашата општа состојба.

  petel baner

  Маточина

  Втора по важност кога станува збор за природно лекување на нервоза. Маточина е вкусна билка која мириса и има вкус на лимон и е суштинска состојка во средствата за смирување и тинктурите. Се користи за аритмија, напнатост, нервоза, стравови и несоница. Можете да го користите како чај или како тинктура.

  Босилек

  Одличен сојузник во борбата против несоницата и нервозата, а служи и како антидепресив. Има многу пријатен мирис и вкус. Чајот од босилек ги смирува нервите и нервозата во желудникот и цревата. Може да се користи во форма на есенцијално масло и како ароматерапија.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Лаванда

  Можете да лекувате напнатост, несоница, нервоза, грчеви во мускулите, цревата и желудникот. Можете да користите лаванда и како чај. Тинктурата од лаванда можете да ја користите за подготовка на пијалоци, како и за ароматерапија. Ова опојно медитеранско растение ги опушта сите сетила и се користи со векови за да ги елиминира ефектите од нервозата и стресот.

  Кантарион, нане, бозел, жалфија, анасон, кантарион

  Само некои други билки кои можете да ги користите за истите симптоми, за природно лекување на стресот и нервозата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img