Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

16.8 C
Skopje
Thursday, September 28, 2023

More
  домаАгро ВестиУште два брода со жито испловија од Украина

  Уште два брода со жито испловија од Украина

  Petel.mk

  Два брода со жито, едниот со пченка, а другиот со соја, денеска ги напуштија пристаништа во Украина.

  Бројот на бродови што ја напуштија Украина, по најавата за руско деблокирање на пристаништето се зголеми на десет.

  Обединетите нации и Турција посредуваа за договор меѓу Киев и Москва за да се дозволи извоз, а првиот брод замина минатата недела.

  Меѓународната заедница стравува дека рускиот напад врз Украина и последователниот прекин на извозот на жито може да доведе до недостиг на храна, па дури и до глад низ целиот свет.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Бродот Сакура отплови за Италија од Јужниј, пристанишен град во областа Одеса, со 11.000 тони соја. Бродот Аризона, кој исплови од блиското Црно Море, превезува околу 48 илјади тони пченка до турскиот Искендерун.

  Четирите бродови што ја напуштија Украина во неделата треба да пристигнат во Истанбул во понеделник навечер, соопшти турското министерство. Тие ќе бидат разгледани еден ден подоцна. Пред Русија да ја нападне Украина, двете земји сочинуваа речиси една третина од светскиот извоз на жито.

  Продолжувањето на извозот го надгледува заедничкиот координативен центар во Истанбул, каде седат Руси, Украинци, Турци и членови на ОН.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img