Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

27.8 C
Skopje
Wednesday, October 4, 2023

More
  домаАгро ЗабаваРастенија кои го прочистуваат воздухот во домот

  Растенија кои го прочистуваат воздухот во домот

  Petel.mk

  Одредени собни растенија може на природен начин да овозможат отстранување на токсичните агенси во домот.

  Голем број растенија апсорбираат честички што го загадуваат нашиот животен простор. Со нивна соодветна грижа и сместување во просторот, ќе го направите вашиот дом поздрав и пријатен.

  На секои десет квадратни метри треба да има барем по едно растение. На овој начин може да се постигне ефикасно чистење на воздухот.

  Стручните лица препорачуваат одгледување кактуси, алое вера или мала палма дома.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Кактусот го апсорбира штетното електромагнетно зрачење, ја намалува концентрацијата на испарливи органски материи и совршено го прочистува воздухот од чадот, лошите миризби и микробите. Покрај сѐ тоа, ова растение не бара многу светлина, а ни грижа.

  Покрај што се користи за негување на кожата и телото, алое верата исто така е одличен прочистувач на воздухот. Алое вера штити и од зрачењето од компјутерските и ТВ екраните.

  За тоа се препорачува и палмата. Според истражувања на НАСА, палмата Арека, на пр., е рангирана на осмото место по ефикасност на отстранување на формалдехидот. Освен тоа, добро ја одржува влагата и свежината во просторијата и многу брзо ги отстранува хемиските токсини од воздухот.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img