Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

8.8 C
Skopje
Friday, December 1, 2023

More
  домаАгро ВестиЦените на компирот паѓаат, што поскапе?

  Цените на компирот паѓаат, што поскапе?

  Agrobot

  Сушата и деблокирањето на црноморското пристаниште и натаму се најважните фактори кои ги регулираат цените на берзите. Цените на компирот паѓаат, што поскапе?

  Пазарот на жито е во постојани превирања. Првиот брод натоварен со пченка пристигна на дестинацијата од украинското пристаниште. Повеќе бродови полека заминуваат и стигнуваат до својата дестинација. Во исто време, сушата си го зема данокот и ги намалува приносите, што најголемо влијание ќе има на пченката. Покрај житните култури, погодени беа и други култури. Приносот на компир во регионите погодени од топлотниот бран е драстично намален.

  Во средината на неделата поскапеа пченката и сојата, а цените на компирот паѓаат, како и на овесот.

  Стабилна е маслодајната репка

  На парискиот МАТИФ вредноста на пченицата за септемврискиот договор за среда, 10 август, изнесуваше 340,50 евра/т. Декемврискиот договор оствари пораст од 0,77 отсто и изнесуваше 327,25 евра/т.

  Цената на пченката за ноемврискиот договор е зголемена за 0,92 отсто и изнесува 330,50 евра/т.

  Семето од репка за ноемврискиот договор е продадено за 659,00 евра/t, што покажува стабилност со благ пад.

  petel baner

  Поевтини компири

  Априлските фјучерси за 2023 година за компири на EEX во Лајпциг паднаа. По достигнувањето на максимумот , цената падна за 5,21 отсто и изнесуваше 27,30 евра/100 кг.

  На Chicago CBOT, пченицата за септемврискиот договор беше платена по 281,17 евра/t, додека пченката се тргуваше по 237,29 евра/t. Тоа се мали зголемувања во однос на почетните износи.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Цената на сојата за августовски договори се зголеми за 4,55 отсто и изнесува 609,02 евра/т.

  Септемвриските договори за овес, чија вредност изнесуваше 299,26 евра/т, забележаа пад од 3,74 отсто.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img