Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

10.8 C
Skopje
Tuesday, May 28, 2024

More
  домаАгро советиПовеќе нема да ја фрлате пепелта од шпоретот

  Повеќе нема да ја фрлате пепелта од шпоретот

  petel baner

  Пепелта од шпоретот може да биде совршена помош за чистење на домот или поттик растенијата да се развиваат побрзо. Еве како поинаку можете да ја искористите!

  Пепелта од шпоретот е толку корисна работа што може да се користи на многу начини. Ако се греете на дрва, во никој случај не ја фрлајте.

  Agrobot

  Пепел добиена од дрво (7% фосфор, 6-20% калиум, 20-35% калциум) е добро калиумово ѓубриво (0,5 kg на 10 m²) со долг ефект од 12 месеци. Пепелта добиена од јаглен или од непознато потекло не смее да се користи како ѓубриво. Тоа е неорганско ѓубриво кое се создава со согорување на органски материи, најчесто дрво (листопадни како и четинари). Содржи соли на разни минерали, најмногу вар и калиумови соли, содржи и микроелементи. Калиумот помага да се олесни преносот на органска материја до овошјето и другите органи кои растат. Експертите тврдат дека во одредена смисла влијае на квалитетот на овошјето и зеленчукот, на подоброто боење на овошјето и на нивната сладост.

  Измешајте пепел со вода и оставете да отстои неколку дена, а потоа процедете

  Одличен е за чистење на облека, подови, сребрени садови, ‘рѓа од мермерни површини. Малку погуст раствор од пепел и вода во форма на паста може да ги отстрани дамките од мебелот.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Пепелта добро ги отстранува непријатните мириси во станот, но и во фрижидерот. Делува слично како и оцетот што го оставате за да ја „отстрани“ аромата на некоја застоена храна.

  Одредени штетници, како што се полжавите и разните инсекти, не поднесуваат пепел, па со помош на овој „отпад“ многу лесно ќе се ослободите од нив. Истото важи и за мравките. Посипете го мравјалникот со пепел и мравките веднаш ќе си заминат. Корисно е да посипете малку пепел во аглите на подрумот, бидејќи на тој начин ќе ги избркате глувците, бубашвабите и другите предатори.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img