Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

7.8 C
Skopje
Thursday, April 18, 2024

More
  домаХраната како лекЧајот од кантарион одличен за здравјето

  Чајот од кантарион одличен за здравјето

  petel baner

  Чајот од кантарион со векови се користи за ублажување на симптомите на депресија, лошо расположение и сите нервни заболувања.

  Чајот од кантарион делува на хормоните, ги отстранува симптомите на ПМС и менопауза (особено честите промени на расположението). Помага при менструални грчеви, лечи анемија. Може да им се даде на девојчињата во пубертет за да им помогне правилно да ги развијат своите полови органи.

  Важно е да се напомене дека оваа билка не е лек кој делува веднаш, но подобрувањето може да се забележи барем по 7 дена од користењето на чајот и придржување кон терапијата.

  Agrobot

  Реално може да се очекуваат долгорочни резултати по третманот кој треба да трае три до шест месеци. Се препорачува терапијата никогаш да не се прекинува по првите подобрувања.

  Подготовка на чај од кантарион:

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  По една кафена лажичка кантарион прелијте 2 dl топла вода. Ссвежо подготвениот чај пијте го три пати на ден.

  Не смеете да заборавите дека ова растение влијае на ефикасноста на лековите, особено на контрацептивните таблети, за кои дефинитивно треба да се консултирате со вашиот лекар.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img