Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Saturday, June 22, 2024

More
  домаАгро ЗабаваДали е здраво замрзнатото овошје и зеленчук?

  Дали е здраво замрзнатото овошје и зеленчук?

  petel baner

  Замрзнатото овошје и зеленчук има скоро иста количина на хранливи материи во споредба со свежото.

  Овошје и зеленчук се замрзнува брзо, во рок од неколку часа од бербата.

  Се подготвува и се пакува брзо за да се зачува нивната хранлива вредност.

  agrounik

  Замрзнатиот грашок има околу 70 калории на 100 грама, a 79 калории доколку е свеж. Замрзнатиот грашок содржи 5,5 грама протеини, 1 грам масти, 11 гр јаглехидрати и 5,5 гр влакна на 100 грама; свежиот грашок содржи 7 гр протеини, 1,5 гр масти, 10 гр јаглехидрати и 5,6 гр влакна.

  Замрзнатите производи имаат и слична количина на витамини и минерали како и свежите, можеби во некој случај помалку, но разликите се минимални.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Од една страна, количината на сол и шеќер може да биде малку поголема во овошјето и зеленчукот кои се замрзнати.

  Конзервираните, замрзнатите намирници можат да се складираат доста подолго од свежите производи со што се елиминира можноста да се расипат, а цената на несезонскиот зеленчук и овошје во текот на годината варира, додека цените на замрзнатите е стабилна.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img