Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

26.8 C
Skopje
Wednesday, September 27, 2023

More
  домаАгро ЗабаваПекол - петелот на соседот пее по 200 пати на ден

  Пекол – петелот на соседот пее по 200 пати на ден

  Petel.mk

  Постар германски брачен пар вели дека не можат да ја користат градината или да ги отвораат прозорците бидејќи петелот на соседот произведува 80 децибели.

  Петелот по име Магда излегува од кокошарникот во 8 часот наутро и не престанува да пее додека не се врати во него откако ќе се стемни. Вака Фридрих-Вилхелм Крајевски (76) и неговата сопруга Јута (77) кои живеат во Бад Салцуфлен, Германија, го опишуваат своето секојдневие. 

  Велат дека животот им станал мачење, благодарение на петелот на соседот. „ Не можеме да ја користиме градината или да ги отвораме прозорците, тоа е неподносливо “, изјавија тие за локалните медиуми. 

  На друг сосед му здосадила вревата и наводно се отселил. Се обиделе да го убедат сопственикот да се ослободи од петелот, но не успеале. 

  Впрочем, тие поднеле тужба, која била отфрлена. Не важеше, па можеа да поднесат жалба. 

  „ На петелот му нема место во мирна населба “, коментира нивниот адвокат Торстен Гисеке. Наводно, птицата произведува звук од 80 децибели , што, како што велат, е на исто ниво како на прометна улица. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Но, сопственикот на Магда, Мајкл е немилосрден. Тој вели дека тоа му треба на неговото јато бидејќи инаку кокошките би се распарчиле. Тој знае што значи да се има добар петел. 

  Ова не е прв случај да се жалите на овие гласни животни. Да се ​​потсетиме само на Французинот Морис кој исто така заврши на суд поради неговиот глас. Меѓутоа, по овој случај, Франција со закон го заштити „чувствителното наследство“ на своето село. 

  Можеби Германија треба да размисли за сличен закон. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img