Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

17.8 C
Skopje
Saturday, May 25, 2024

More
  домаАгро ВестиПрвата земја што доби министер за кафе и палмино масло!

  Првата земја што доби министер за кафе и палмино масло!

  petel baner

  Премиерот на Папуа Нова Гвинеја го објави новиот состав на владата, кој вклучува не само некои нови лица, туку и некои нови позиции, меѓу кои и функцијата министер за кафе.

  Позицијата, прва од ваков вид во светот, ја покажува посветеноста на владата за проширување на клучните земјоделски индустрии, рече премиерот Џејмс Марапе, кој победи во трката за реизбор на почетокот на овој месец, по парламентарните избори нарушени со насилство и обвинувања. за измама на гласачите, пишува лондонски Гардијан.

  Agrobot

  Марапе за прв пат назначи и министер за палмино масло.

  „Овие назначувања значајно го истакнуваат земјоделството, за да можеме да видиме раст на земјоделството во земјава“, рече тој при објавувањето на составот на новата 33-члена влада.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Првиот министер за кафе на Папуа Нова Гвинеја е новоизбран пратеник Џо Кули од областа Англимп-Јужна Ваги, во регионот на централните висорамнини.

  Кафето од земјата се појави во последниве години како посакуван увоз, со кафулиња низ Австралија, САД и Јапонија кои служат кафе направено од зрна одгледувани во Папуа Нова Гвинеја.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img