Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

36.8 C
Skopje
Thursday, June 20, 2024

More
  домаАгро ЗабаваСолта го намалува животниот век

  Солта го намалува животниот век

  petel baner

  Додавањето на сол во храната може да придонесе до пократок животен век и поголема можност од рана смрт.

  Ова го потврди новото истражување за сол на британски и американски научници, што опфатило повеќе од 500.000 луѓе во Обединетото Кралство.

  – Националната здравствена служба на Обединетото Кралство препорачува возрасните да го ограничат внесот на околу една лажица дневно. Постои долга евиденција на научни истражувања што покажуваат дека исхраната богата со сол е штетна. Но, овој труд ја нагласува потребата за дополнително ниво на претпазливост, рече водечкиот автор на испитувањата Лу Чи. Инаку професор по епидемиологија на Универзитетот „Тулан“ во Њу Орлеанс, САД.

  Испитаниците одговарале на прашалник меѓу 2006 и 2010 година за нивните навики за јадење сол и колку често го додаваат овој секојдневен зачин во храната. Истражувањето е објавено во журналот „Јуропиан харт“ (European Heart Journal).

  Солот ја зголемува опасноста од рана смрт, а овошјето и зеленчукот ја намалуваат, тврдат стучњаците.

  Истражувачите ја анализирале здравствената состојба околу девет години. Тие откриле дека колку повеќе луѓето додаваат сол во оброците, толку се поголеми нивните шанси за рана смрт. Сепак, оние луѓе кои консумираат големи количини сол, би можеле да ја намалат опасноста со јадење повеќе овошје и зеленчук, се вели во трудот.

  Американското здружение за срце препорачува возрасните да консумираат не повеќе од 2.300 милиграми сол дневно. Но забележува дека идеалната граница е 1.500 милиграми дневно. Јадењето премногу сол може да го покачи крвниот притисок. Што пак, може да предизвика срцеви заболувања, мозочен удар и бубрежни болести.

  Но, дури и ако не се додава премногу сол во оброците, може да дојде до прекумерна консумација на натриум.

  agrounik

  – Потребни се повеќе докази, особено од клиничките испитувања, пред јавноста да може да преземе какви било мерки. Сепак, нашите наоди се во согласност со претходните истражувања што постојано укажуваат дека високиот внес на сол е негативно поврзан со различни здравствени исходи како хипертензија и кардиоваскуларни болести, додаде д-р Чи.

  Готовата и преработената храна често содржи сол за вкус или за конзервирање. Според Управата за храна и лекови на САД, на пр., повеќе од 70 отсто од солта што Американците ја внесуваат, е додадена сол во преработената храна.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  – Иако повеќето мои пациенти не го додаваат во храната, не сфаќаат дека печивата, конзервираниот зеленчук и готовите пилешки оброци се меѓу најлошите виновници за прекумерниот внес на натриум, вели д-р Стивен Јурашек, од Харвард.

  Карли Ноулс, регистрирана диететичарка, препорачува да се готви дома. Така ќе се има поголема контрола врз соленоста и подготовката на оброците. Како и читањето состојки на купените производи, исто и околу зачините со можност без сол. Според неа, така има поголема можност за подобро обработена и поздрава храна.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img