Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

13.8 C
Skopje
Saturday, December 2, 2023

More
  домаАгро ВестиПо 43 години вкрстување, создадена е нова кинеска раса говеда - Хуакси

  По 43 години вкрстување, создадена е нова кинеска раса говеда – Хуакси

  Agrobot

  Хуакси – Се карактеризираат со брз раст, добар рандман при колење, висока отпорност на стрес и добри репродуктивни перформанси.

  Кинески научници создадоа нова сорта говеда, а резултатите ги надминаа очекувањата. На 9 август оваа година, Институтот за наука за животните на Кинеската академија за земјоделски науки (IAS CAAS) објавил успешно завршување на одгледувањето и селекцијата за да се создаде кинеска раса говеда наречена „Хуакси ниу“ или говеда Хуакси.

  Таа веќе е регистрирана во кинеските генетски ресурси на 1 декември 2021 година. Генетските, размножувачките и селекционите истражувања за развојот на оваа раса започнале во 1978 година, па траеле 43 години.

  Карактеристичен изглед

  Говедата Хуакси се создадени со вкрстување на машки генетски материјал од расите Симентал и Санхе, женските раси Симентал и Шаролаи и монголски говеда од регионот Вулагај (автономна област Внатрешна Монголија).

  petel baner

  Со нивно мешање е создаден нов добиток кој има карактеристичен изглед. Бојата е кафеаво-црвена или жолта, со некои бели полиња. Главата е бела со црвено-жолт ореол околу очите. Нозете, копитата, опашката и стомакот се целосно или делумно бели. Биковите се мускулести, а кравите имаат добро развиени вимиња, се со благ карактер и добро се однесуваат со своето потомство.

  Добри производствени параметри

  Се карактеризираат со брз раст, добар принос при колење, висока отпорност на стрес и добри репродуктивни перформанси. Возрасните бикови тежат 936 килограми, додека кравите се малку полесни, околу 575 килограми.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Тежината на животните за колење на возраст од 20 до 24 месеци е 690 кг. Тежината на труп е 430 килограми, а индексот на содржина на месо е 54 отсто. Просечната дневна добивка на добитокот на возраст од 12-18 месеци е 1,36 kg на ден, додека највисоката дневна добивка е 1,86 kg на ден.

  Цврсти и прилагодливи говеда

  Научниците успеаја да создадат добиток отпорен и прилагодлив на различни климатски услови во Кина, се наведува. Можат да се одгледуваат во степи, рамнини, но на благи планински падини. Планот е до 2025 година да се испорачуваат околу 400 бикови годишно, а до 2027 година да се зголеми бројот на оние за оплодување на 500 годишно. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img